Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Byznys s dluhy: Právníci dostanou méně, potvrdila Válková

Investice 27.06.2014 | 17:00 0 Komentářů

Snížením advokátního tarifu u pohledávek do 50 tisíc korun chce ministerstvo spravedlnosti omezit kupčení s dluhy.

Byznys s dluhy: Právníci dostanou méně, potvrdila Válková

Praha – Ministryně spravedlnosti Helena Válková podepsala novelu advokátního tarifu. Ta od července znovu omezí takzvaný byznys s dluhy, když výrazně snižuje odměny právníků u takzvaných formulářových žalob.

Oproti návrhu, o němž ve čtvrtek jako první informoval online deník Aktuálně.cz, má konečná verze novely několik změn.

Věřitelé si při vymáhání dluhu přes takzvané formulářové žaloby mohou od července nově účtovat u dluhů do 10 tisíc korun jen 200 korun za úkon právníka. U dluhů ve výši přes 10 tisíc korun do 30 tisíc dostanou věřitelé jen 300 korun za úkon a u dluhů přes 30 tisíc do 50 tisíc pak jen 500 korun.

Celková výše odměny pak má být omezena výší žalované částky. „Pokud bude žalována částka 10 000 korun, představuje náhrada odměny advokáta za převzetí zastoupení, předžalobní výzvu a návrh na zahájení řízení 3 x 200 korun, tedy 600 korun. Za další úkony bude případně náležet náhrada podle sazeb mimosmluvní odměny podle § 7 advokátního tarifu. Maximálně bude výše náhrady odměny advokáta odpovídat žalované částce,“ vysvětluje tiskový mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.

Jen pro nové spory

Vedle tří pásem (místo původně plánovaných dvou) přibylo oproti původnímu návrhu také přechodné ustanovení. Konečná podoba novely se vydala obvyklejší cestou a počítá s tím, že spory zahájené před 1. červencem se budou řídit dosavadním tarifem.

„Omezení jsme prosadili v reakci na současnou situaci, kdy zejména v případě soudních řízení o nízké částky dochází k jevu, kterým se již vícekrát zabýval i Ústavní soud. Jde o postupování pohledávek a jejich vymáhání nikoli pro pohledávku samotnou, ale pro částku přiznávanou jako náhradu nákladů řízení,“ říká ministryně Helena Válková.

„Takováto jednání považujeme za společensky nepřijatelná, protože v jejich důsledku dochází nejen k dalšímu zadlužování zejména sociálně slabých osob, ale také k zahlcování soudní soustavy,“ dodává Válková.

Práce na několik minut

Za formulářové žalobyjsou označovány takové, u nichž stačí vyplnit osobní údaje a výši dluhu do předpřipraveného formuláře. U jedné žaloby jde tedy o práci na několik minut, kterou většinou nevykonává sám právník, ale stačí na ni administrativní pracovník. Firmy si následně účtují náhrady většinou za tři úkony.

Prostřednictvím formulářových žalob jsou vymáhány typicky dluhy za černou jízdu v městské dopravě. Vymahačské firmy v minulosti skupovaly desetitisíce dluhů a na následném vymáhání získávaly násobně vyšší částky. I když ministerstvo spravedlnosti příslušnou vyhlášku v posledních letech dvakrát novelizovalo, stále se vyplatí na formulářových žalobách založit byznys.

Méně pásem

Podle dosavadního znění vyhlášky náleží věřiteli na služby právníků 300 korun za úkon při dluhu do 500 korun. Druhé pásmo pak stanoví 500 korun při dluhu přes 500 do 1000 korun, třetí pásmo 1000 korun při dluhu přes 1000 do 5000 korun, čtvrté pak 1500 korun při dluhu přes 5000 do 10 000 korun. Od července se tato náhrada u formulářových žalob sjednotí na 200 korun, zmíněná pásma se tedy sloučí do jednoho.

U dluhů od 10 do 50 tisíc korun dosud advokátní tarif počítá s částkou 1500 korun plus dalších 40 korun za každou započatou tisícikorunu za úkon. Například u dluhu ve výši 25 tisíc korun nyní činí odměna u formulářové žaloby 2060 korun, od července se sníží na 300 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.