Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Burzy dnes hlásí obrat

Po čtyřdenním poklesu, kdy pražská burzy ztratila téměř 17 %, se dnes karta konečně obrátila.

Pražská burza včera počtvrté za sebou klesala, když ztratila přes 6 %. Největší zásluhu na tom má Erste Bank (-13,63 %), která v souladu s trendem v celé Evropě, kdy klesaly zejména bankovní tituly, prakticky každým dnem překonává svá minima. Podobně je na tom CETV, která také ztratila přes třináct procent (13,2 %).

Výrazně ztrácely také akcie VIG (-8,5 %) a NWR (-7,12 %) a cena akcie se opět dostala pod hranici 90 korun. Na negativní výsledky společnosti Unipetrol a zejména na zhoršení odhadů zisku investoři reagovali dalšími výraznými výprodeji (-6,49 %).

Na neutrální výsledky a ne zrovna optimisticky působící výhled reagovai investoři výprodeji také u akcií ČEZu, které tak po volatilním vývoji ztratily bezmála 5,5 %.

Vcelku dobře si vzhledem k ostatnímu trhu vedly akcie Telefónica O2 (-3,46 %) a Komerční banky

(-4,78 %). Rozdílný vývoj zaznamenaly akcie developerů, když Orco ztrácelo tři a půl procenta, zatímco ECM zakončilo mírně v plusu (+0,2 %). Dalšími tituly, které šla včera proti vývoji na trhu byly akcie Philip Morris (+0,71 %) a AAA Auto (+2,76 %).

Index PX tak včera celkově odepsal přes 6 % a zakončil na hodnotě 775,3 bodu. Dnešní obchodování ale naštěstí vyznívá, úplně opačně, kdy zatím ztrácí pouze jeden ze včerejších „vítězů“ ECM a index PX otevíral o 6,5 % silnější. Po hodině a půl obchodování je zatím v plusu o přibližně čtyři a půl procenta. Nejvíce si zatím připisují ČEZ a Erste Bank, oba jsou o více než sedm procent v plusu.

Na trzích po celé Evropě zatím vládne optimismus, střední Evropa přidává o tři až čtyři procenta, západoevropské burzy si připisují kolem dvou až tří procent. Optimismus se na trhy „dovalil“ také díky včerejšímu úspěšnému, i když poněkud volatilnímu, dni na amerických trzích, které zejména v závěru obchodování výrazně posílily a připsaly si růst o více než šest procent (DJIA +6,67 %, S&P +6,92 %, Nasdaq +6,5 %).

Zdroj: Fio, Patria, Bloomberg, BCPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.