Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Buducnost stříbra? Hlavním tahounem jeho ceny budou solární panely, 5G sítě a elektromobily

Investice 26.01.2021 | 13:44 0 Komentářů

Stříbro, je jedním ze vzácných kovů, které má široké využití. Jeho hodnotu oceňují ve šperkařství, medicíně, ale také díky svým jedinečným vlastnostem nachází uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích. Jeho budoucnost je díky novým technologiím na vzestupu. Solární panely, 5G sítě a elektromobily se bez něho neobejdou. Také mezi investory má tato komodita své jisté místo jako dlouhodobá investice, která si uchovává svoji hodnotu a jeho obliba stále roste. Jeho atraktivnosti jistě napomáhá i jeho dostupná cena a vysoká likvidita.

„Stříbro patří mezi nejvíce podhodnocené komodity vůbec a jeho potenciál je obrovský. Hlavním tahounem je průmyslová poptávka. Zajímavostí je, že se stříbro díky jeho nízké ceně v podstatě nerecykluje, protože se to nevyplatí. To znamená, že zásoby stříbra ubývají. Obliba investování do stříbra je na vzestupu a stále více lidí si uvědomuje, že má potenciál,“ uvádí Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky.

Využití v průmyslu

Velkou budoucnost má stříbro v solárním průmyslu, s rozšiřováním solárních instalací bude prudce narůstat zájem o stříbro. V elektronice má zastoupení v síťových zařízeních 5G, rychlý rozvoj této sítě bude mít enormní vliv na poptávku po stříbře, což bude jeho cenu dále zvyšovat. Další hnací silou poptávky po tomto kovu je využití při výrobě elektromobilů.

Mezi unikátní fyzikální vlastnosti stříbra patří vynikající elektrická a teplotní vodivost, chemická stabilita a odolnost vůči vlivům okolního prostředí.  Stříbro najdete například na CD a DVD nosičích, bateriích do náramkových hodinek nebo do malých spotřebičů a v akumulátorech.  Také díky vysoké optické odrazivosti nachází uplatnění při výrobě kvalitních zrcadel. Pájky vyrobené ze stříbra se vyznačují vysokou elektrickou vodivostí a tvrdostí. Stříbro a jeho sloučeniny rovněž slouží v organické chemii jako katalyzátor.

Díky antiseptickým vlastnostem je stříbro populární v medicíně. Pomocí stříbrné soli se léčí popáleniny, Nanostříbro je součástí celé řady rehabilitačních, preventivních a léčebných preparátů, ale i textilních výrobků se zdravotním účinkem.  Stříbro má své dentální využití, najdete ho v dobře známých amalgánech.

Ve šperkařství se nejčastěji vyskytuje jako slitina s mědí nebo s rhodiem, ale i nepatrná vrstva stříbra je obsažena ve zlatých špercích.

Ohlédnutí za minulostí

Tento kovový prvek je známý již od starověku, kdy ho lidé začali hojně využívat. Poprvé se objevilo cca před 5 tisíci let ve starověké Asii. Později zhruba o 2 tisíce let se ve starověkém Řecku začalo stříbro těžit pro obchodování a používalo se jako platidlo. Největší boom zaznamenalo po objevení Ameriky, kdy se jižní kontinent stal masivním producentem stříbra, těžilo se zde až 80 % světové produkce.

Stříbro bylo po tisíciletí využíváno jako platidlo, pro svoji měkkost se mince velmi dobře razily. Nejznámější je stříbrný tolar, který byl platidlem několik set let nejenom v Evropě. U nás to byl dobře známý Pražský groš.

Jak se stříbro získává

Čisté stříbro se nachází v přírodě jen zřídka, kov se tedy těží jako vedlejší produkt například při těžbě zlata, mědi nebo olova.

Mezi největší světové producenty stříbra patří Mexiko, Čína, Peru, Austrálie, Chile a Rusko. V českých zemích je nejznámější lokalitou Kutná Hora, kde se dobývala stříbrná ruda ve středověku.

Cena stříbra

Cenu stříbra určuje nabídka a poptávka. Díky rostoucím nákladům na těžbu a poměrně nízké tržní ceně se ale snižuje nabídka, přitom investiční a průmyslová poptávka zůstává na stejné úrovni nebo postupně roste. „Předpokládáme, že cena stříbra bude díky snižující se nabídce růst, to přiláká více investorů a odrazí se to na zvyšující se poptávce a následném růstu ceny,“ uvádí Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky.

„V tomto roce bude stoupat jak investiční poptávka po zlatě, tak i průmyslová. Investiční poptávka bude růst díky nejistotě, kterou pandemie vyvolala. Lidé budou do stříbra investovat s cílem uchovat si hodnotu vložených prostředků, stejně jako je to u ostatních drahých kovů. Do velké míry je však jeho cena ovlivněna průmyslovou poptávkou, která bude díky nový technologiím růst. Jeho hodnota se bude zvyšovat i v době ekonomického boomu, neboť bude prudce stoupat poptávka průmyslová,“ vysvětluje Lukáš Jankovský ze Zlaťáků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.