Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Brusel příští týden nejspíš začne vyšetřovat ČEZ

Investice 24.06.2011 | 12:47 0 Komentářů

Evropská komise má podezření, že ČEZ zneužívá dominantní postavení na trhu

Brusel – Evropská komise nejspíš příští týden zahájí vyšetřování českého energetického gigantu ČEZ kvůli zneužití dominantní pozice na trhu. S odvoláním na důvěryhodné zdroje to uvedla agentura Reuters. Inspektoři komise již v sídle české firmy před téměř dvěma lety provedli razii.
V současném vyšetřování ČEZu může jít o postup firmy na velkoobchodním trhu s elektřinou. ČEZ údajně brání vstupu konkurence na trh. Pokud by Brusel získal důkazy pro svá tvrzení, může společnosti udělit pokutu v řádu až desítek miliard korun anebo jí nařídit prodej části majetku.
Vyšetřování Bruselem bude zřejmě završením letitého podezření, které Evropská komise vůči ČEZu má. V roce 2009 provedla razii i u společnosti Energetický a průmyslový holding, která patří finanční skupině J&T. Podle zdrojů agentury Reuters ovšem tato firma nebude terčem nového vyšetřování.
MF Dnes zase minulý týden připomněla, že ČEZ si u správce českých přenosových sítí ČEPS rezervoval tak velkou kapacitu pro připojení vlastních elektráren, že jiné projekty neměly šanci další povolení k připojení od ČEPS získat. To vadí hlavně společnosti Czech Coal Pavla Tykače, která chce postavit uhelnou elektrárnu u severočeských Počerad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.