Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Brusel opět prověří prodej OKD. Zatím říká, že byl v pořádku

Investice 10.04.2014 | 10:57 0 Komentářů

Europoslanec Hynek Fajmon nesouhlasí s postojem Evropské komise, že prodej OKD byl v pořádku. Brusel proto věc projedná ještě jednou.

Brusel opět prověří prodej OKD. Zatím říká, že byl v pořádku

Praha  – Český stát podle Evropské komise prodal akcie těžební firmy OKD za tržní cenu. Komise to sdělila ve stanovisku pro Český rozhlas Radiožurnál.

S tímto stanoviskem se ovšem nehodlá spokojit poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon (ODS), podle něhož nebyly komisi předloženy správné podklady.

Evropská komise se tak bude muset na základě jeho interpelace privatizací OKD zabývat znovu.

Babiš: Stát prodal OKD pod hodnotou

Privatizaci OKD kritizoval v posledních dnech i ministr financí Andrej Babiš. Obvinil premiéra Bohuslava Sobotku, že v roce 2004 jako tehdejší šéf státní pokladny prodal podíl v OKD příliš levně. Stát za prodej menšinového podílu akcií (necelých 46 %) firmě Karbon Invest tehdy získal 4,1 miliardy korun.

Podle Babiše, některých dalších kritiků a deníku Mladá fronta Dnes mohlo Česko prodejem OKD získat až dvojnásobek.  Český rozhlas Radiožurnál má k dispozici dokument z roku 2011, který popírá, že by Česko akcie prodalo pod cenou.

Komise v minulosti konstatovala, že český stát při prodeji menšinového podílu OKD nikomu neposkytl nedovolenou státní pomoc, a odmítla proto stížnost, kterou u ní na Českou republiku podala společnost Penta.

Prošetřete znovu

„Vím, že komise už jednou prodej OKD zkoumala. Ukázalo se ale, že při tom pracovala s podklady nikoli ministerstva financí, ale s argumenty, které dodali právníci kupce,“ poznamenal k závěrům komise europoslanec Fajmon.

Domnívá se proto, že je to dostatečně silný důvod pro nové přezkoumání.

Europoslanec připomněl, že z posledních mediálních informací plynou nápadně nevýhodné podmínky prodeje pro Českou republiku.

„V kupní ceně nebyly údajně zohledněny ceny dceřiných firem, jelikož nebyly vůbec oceněny soudním znalcem,“ uvedl Fajmon. Výsledná cena privatizace státního podílu je proto podle něj nízká a neodpovídá tržnímu ocenění.

Unijní exekutiva nyní musí do šesti týdnů odpovědět na otázky, zda byla privatizace OKD v souladu s evropským právem, zda a s jakým výsledkem ji komise šetřila a zda privatizace za netržní cenu není nepovolenou veřejnou podporou.

Upozornění vydavatele: Spoluvlastníkem OKD je Zdeněk Bakala, který vlastní také Centrum Holdings, vydavatele deníku Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.