Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Brněnští radní jsou proti Amazonu. Rozhodne zastupitelstvo

Investice 14.05.2014 | 16:41 0 Komentářů

Radní neschválili usnesení, v němž se navrhuje aktualizace územního plánu ve prospěch logistického skladu společnosti Amazon v průmyslové zóně Černovická terasa.

Brněnští radní jsou proti Amazonu. Rozhodne zastupitelstvo

Brno – Brněnští radní dnes neschválili usnesení, v němž se navrhuje aktualizace územního plánu ve prospěch logistického skladu americké společnosti Amazon v průmyslové zóně Černovická terasa. Klíčové ale bude rozhodnutí zastupitelstva příští týden v úterý.

Aktualizace je nutná, protože současný územní plán nepovoluje na dotčených pozemcích stavět sklady. Amazon v Brně sliboval 1500 pracovních míst. Už v dubnu ale internetový prodejce prohlásil, že s Brnem nepočítá.

Zastupitelstvo má tak učinit poslední krok, který by příchod Amazonu umožnil. V pondělí vláda změnila své usnesení z roku 2003. Tehdy převáděla pozemky na město a vymínila si, že zde nebudou sklady.

Dnešní rozhodnutí rady se očekávalo. Zatímco ČSSD je pro příchod Amazonu, ODS se proti jeho umístění na Černovické terase ostře vymezila. I proto prošel prodej pozemků developerovi CTP Invest až na třetí pokus, na dubnovém zastupitelstvu nestačily protestní hlasy ODS, zelených a komunistů

„Nadále nepodporujeme příchod Amazonu. Nemyslíme si, že tak obří skladiště patří do Brna. Reálně příležitosti pro Brňáky jsou sporné,“ řekl šéf klubu zastupitelů za ODS Libor Šťástka.

Rozhodnou zastupitelé

Jak dopadne hlasování příští týden, nelze předjímat. Bude záležet tak jako při předchozích jednáních na účasti jednotlivých zastupitelů. Pokud by přišli všichni, je pravděpodobné, že aktualizace projde.

„Budeme se o tom ještě ve čtvrtek bavit, ale obecně příchod Amazonu podporujeme, proto jsme hlasovali v dubnu i pro prodej pozemků,“ řekl šéf klubu TOP 09 Jaroslav Kacer.

 Z 19 zástupců ČSSD v dubnu hlasovalo pro 16, což by se zástupci lidovců a TOP 09 stačilo. Ke schválení je potřeba v brněnském zastupitelstvu 28 hlasů, takto by jich bylo 29.

Dlouhodobě proti jsou tři zelení. Rozhodnutí nejsou dosud komunisté, jejich čtyři zástupci však v dubnu nehlasovali pro prodej pozemků. Otázkou je hlasování dvou nezařazených Petry Vítkové a Jana Levíčka. Zastupitelé ODS disponují 14 hlasy.

„Očekávám, že aktualizace projde. Jsem zvědav, jak se k tomu postaví TOP 09, která překládala v březnu materiál o tom, že nelze urychleně a zbrkle měnit územní plán. Že je potřeba jej projednat s občany a nejít proti názoru městských částí. Přitom Slatina a Černovice jsou proti aktualizaci a příchodu Amazonu,“ uvedl Šťástka. Brno čeká v nejbližší budoucnosti schvalování i zcela nového územního plánu.

Rozzlobený Amazon

Zda však Amazon do Brna přijde i v případě, že bude mít dveře konečně otevřené, není vůbec jisté. Ještě před dubnovým hlasováním zastupitelstva oznámil, že s Brnem aktuálně nepočítá a nyní tvrdí, že hledá vhodnou lokalitu ve střední a východní Evropě a vzájemně je porovnává.

Zatímco primátor Roman Onderka (ČSSD) věří příchodu stejně jako jeho stranický kolega a premiér Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) je skeptičtější. Na brněnském stavebním veletrhu na konci dubna prohlásil, že zástupci Amazonu chtějí působit tam, kde panuje politická shoda a ne tam, kde o jeho příchodu rozhoduje jediný hlas. „Chtějí s politickými představiteli města vycházet v dobrém a mít klid na byznys,“ řekl Mládek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.