Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Březina: EU hází Česko přes palubu, přijde o miliardy

Investice 12.11.2009 | 11:30 0 Komentářů

Státy se 75 % průměru HDP EU budou mít podle připravovaného rozpočtu okleštěné dotace

Brusel – Miliardy eur evropských dotací pro Českou republiku po roce 2013 jsou ohroženy. Je o tom alespoň přesvědčen europoslanec Jan Březina, který se proti záměru velmi ostře ohradil a  požádal o vysvětlení předsedu Evropské komise Jose Barrosa.
V Evropské komisi se totiž podle Březiny rodí koncepce reformy regionální politiky EU, která by ve svém důsledku znamenala, že Česká republika bude mít v novém rozpočtovém období podstatně omezen přístup k fondům EU.
„Hrozí, že od roku 2013 středně vyspělé státy typu České republiky ostrouhají,“ obává se Březina, který působí v regionálním výboru Evropského parlamentu. Podle něj to čeští politici nesmějí dopustit.
Česko v „suchém“ nárazníkovém pásmu
Z dokumentu Evropské komise, který má být oficiálně zveřejněn 24. listopadu, podle Březiny vyplývá, že státy, jejichž HDP na hlavu bude vyšší než 75 % průměru EU, což bude i případ Česka, budou mít nárok pouze na prostředky určené ke zvýšení konkurenceschopnosti a rozvoj inovací. A to bez ohledu na vyspělost jednotlivých regionů uvnitř států.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.