Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

BMW M3: Už 25 let přináší řidičům radost

Investice 25.07.2010 | 00:01 0 Komentářů

M3 začalo se čtyřválcem, nyní má osmiválec

Nejrychlejší verze BMW trojkové řady, tedy ta s označením „M“ existuje již 25 let. V srpnu 1985 se poprvé dostaly na veřejnost informace o tom, že se takový vůz chystá.
Čísla o výkonech byla na tehdejší dobu ohromující – výkon 200 koňských sil, nejvyšší rychlost 230 km/h a zrychlení z klidu na 100 km/h během 6,7 sekundy. První zákazníci pak do BMW M3 usedli o rok později.
Projekt M3 dostal zelenou po skončení výroby supersportu M1 s motorem uprostřed. Dlouho se vedly diskuse o vhodném motoru. Nakonec padla volba na čtyřválec, který je ve srovnání se šestiválcem lehčí a současně jeho kratší kliková hřídel je tužší a vhodnější pro vysoké otáčky. Motor byl připraven až na 10 000 min-1, což jej předurčilo pro budoucí závodní použití. Původem sériový blok s objemem 2,0 litru byl zvětšen na 2,3 litru a došlo k použití čtyřventilové techniky.
Předurčeno pro závodění
Původní BMW M3 bylo navrženo jako homologační automobil pro závody produkčních vozů (skupiny A). Bylo proto potřeba vyrobit během jednoho roku 5000 kusů. BMW se u tohoto vozu rozhodlo jít poněkud jinou cestou, než bylo obvyklé. Zcela specifický byl proto nejen motor, ale také aerodynamika a podvozek. Charakteristické jsou například vypouklé blatníky, které bez problémů pojmou velká závodní kola, nově řešená je také celá zadní část s širším C sloupkem a více skloněným zadním sklem zlepšujícím aerodynamiku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.