Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Bitcoin poprvé zlomil hranici 50 tisíc dolarů, pravý test mu připraví Fed…

Cena bitcoinu poprvé v historii vystřelila nad 50 tisíc dolarů a tržní kapitalizace této největší kryptoměny přesáhla 900 miliard dolarů. Během prvních dvou měsíců v tomto roce se tak cena bitcoinu zvládla skoro zdvojnásobit. To se zdá téměř neuvěřitelné.

Je pravda, že pandemie připravila bitcoinu podmínky, o kterých se mu na konci roku 2019 mohlo jenom zdát. Trhy vyhlíží vakcínou tažené oživení podpořené rekordními rozpočtovými stimuly (v USA skoro další dva biliony dolarů). Tuto nevídanou rozpočtovou expanzi doplňují centrální banky v čele s Fedem nízkými sazbami, a především pokračující politikou kvantitativního uvolňování, kterou nehodlají v tomto roce vůbec měnit. Fed v posledním roce svoji bilanci opět skoro zdvojnásobil, a to ve chvíli, kdy na rozdíl od velké finanční krize po pádu Lehman Brothers rozhodně není mimo hru inflace.To samo by však asi k raketovému růstu bitcoinu nestačilo. Důležité je, že se v posledních měsících také řada velkých jmen od Tesly po Mastercard rozhodla vzít bitcoin “na milost” a umožní s ním svým klientům platit. Tesla dokonce převedla do bitcoinu část své volné hotovosti. Na druhé straně jsou však regulátoři, kteří se na vzestup kryptoměn dívají podezřívavě a varují před masivním využíváním při praní špinavých peněz. To však zatím trhům příliš nevadí.

Pravý test pro bitcoin i tak pravděpodobně teprve přijde. Stále se zdá, že jde pro většinu “kupujících” hráčů na trzích spíše o spekulativní investici než o platební prostředek. Pokud tomu tak je, bude pravou zatěžkávací zkouškou pro bitcoin první růst amerických úrokových sazeb. Až Fed zdraží dolar, uvidí se, kolik dnešních vlastníků kryptoměn s nimi chce skutečně “platit” a kolik jen “spekuluje na další růst jejich ceny”. Pak se z drahých kryptoměn mohou rychle stát bezcenné holandské tulipány. Zdá se, že Fed ani ECB ovšem neplánují spustit tento zatěžkávací test brzy.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.