Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

BIG EXPERT – Trhy se po korekci minulého týdne opět stabilizovaly

Investice 24.04.2015 | 09:03 0 Komentářů

Akciové trhy si v minulém týdnu prošly výraznou korekcí, ale již tento týden znovu dokázal, že větší výprodeje a růst averze k riziku zatím na trzích skutečně nehrozí. 

Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Akciové trhy si v minulém týdnu prošly výraznou korekcí, ale již tento týden znovu dokázal, že větší výprodeje a růst averze k riziku zatím na trzích skutečně nehrozí. Už začátkem týdne se totiž nálada na trzích opět stabilizovala, a to bez ohledu na situaci v Řecku, které oznámilo, že se ani na pátečním summitu v Rize nedohodne s věřiteli na reformách, které by zajistily uvolnění další části tolik potřebné finanční pomoci.

Celkový klid na trzích přitom asi nejlépe demonstruje situace na dluhopisovém trhu, kde pokračuje postupný pád ceny výnosů u většiny světových dluhopisů. Například Španělsko, kterému ještě před pár lety hrozil dluhový kolaps, je dnes další z evropských zemí s možností prodat svůj krátkodobý státní dluh s negativním výnosem. Německo může s negativním výnosem prodávat i dluh dlouhodobý se splatností až za sedm let a v záporných úrovních se v týdnu dokonce poprvé v historii ocitly také tříměsíční sazby na evropském mezibankovním trhu. Nízké sazby přitom nepomáhají jen národním vládám, ale i evropské ekonomice, která těží z postupného oživení úvěrového trhu.

V nadcházejících týdnech se situace pravděpodobně nijak výrazně nezmění, i když rizikem samozřejmě zůstává Řecko, které má k dispozici finanční prostředky maximálně do letošního června. Asi největší pozornost si tak v nadcházejících dnech zaslouží příští středa, která přinese zasedání americké centrální banky a snad i první signály o tom, kdy by Fed mohl začíst se zvyšováním úrokových sazeb

České akcie

Michal Chrvala

Výsledkovou sezonu za první kvartál na pražské burze ve čtvrtek odstartoval rafinersko – petrochemický holding Unipertol. Tržby za první kvartál meziročně klesly o 16 procent na 23,975 mld., a to především díky poklesu cen ropy. Čistý zisk dosáhl 1,995 mld. korun a výrazně tak překonal očekávání analytiků na úrovni 1,59 mld. korun.

Ostatní tituly obchodované na pražské burze budou reportovat své kvartální výsledky v následujícím pořadí:

clipboard0661

Asi největší vzrušení na pražskou burzu přináší náš slovensky bratr v podobě IPO společnosti Slovak Telecom. Obchodování s novou emisí bude zahájeno 12. května 2015 na burzách v Praze, Bratislavě a Londýně. Cenové rozpětí pro IPO bylo stanoveno v pásmu 17,7 až 23,6 EUR za jednu akcii. Drobní investoři mohou podávat své nabídky na koupi akcií Slovak Telecom do 5. května, institucionální do 6. května. Konečná cena za jednu akcií bude oznámena 7. května.

Akcie Slovak Telecom nabízí alternativu k akciím O2 se zajímavým dividendovým potenciálem. Společnost je bez jakéhokoliv dluhu, disponuje výraznou hotovostí a generuje zajímavé cashflow. S ohledem na tyto skutečnosti, myslím si, že by akcie Slovak Telecom neměly chybět v portfoliu dlouhodobého investora.

clipboard0662

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/,Jiří Zendulka/BH Securities,Jiří Šimara,Tomáš Menčík/CYRRUS,Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna,Martin Pecka,Daniel Kukačka,Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360,Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.