Středa 28. července. Svátek má Viktor.

BIG EXPERT – Slabé euro a politika ECB táhne ceny rizikových aktiv vzhůru napříč celou Evropou

Investice 06.03.2015 | 10:40 0 Komentářů

Index PX pražské burzy se po tři čtvrtě roce opět dostal na úrovně 1030 bodů, tažený pozitivním sentimentem, který od začátku roku provází evropské akcie obecně. Tahouny růstu byly akcie ČEZ a VIG, na opačném konci pak skončily banky a akcie O2 C.R.

České akcie

Patrik Hudec, Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Slabé euro a politika ECB táhne ceny rizikových aktiv vzhůru napříč celou Evropou

Index PX pražské burzy se po tři čtvrtě roce opět dostal na úrovně 1030 bodů, tažený pozitivním sentimentem, který od začátku roku provází evropské akcie obecně. Tahouny růstu byly akcie ČEZ a VIG, na opačném konci pak skončily banky a akcie O2 C.R.

Pokračuje výsledková sezóna, která pro Erste Bank dopadla za 4Q loňského roku spíše mírně pozitivně, obdobně si vedl rovněž energetický gigant.

O nejvíce vzrušení se postaral O2, kdy vedení společnosti po měsících spekulací potvrdilo zamýšlené rozdělení firmy. Telekomunikační společnost do nově vznikající České telekomunikační infrastruktury vyčlení svá nejhodnotnější aktiva, tedy sítě a datová centra. Nicméně akcie nebudou veřejně obchodovatelné, což je pro investory špatná zpráva.

V Evropě přetrvává prostředí nulových sazeb a investoři v honbě za výnosem silně preferují mj. dividendové tituly. Z tohoto důvodu předpokládáme, že bude pokračovat zájem o akciové tituly s vysokým výplatním poměrem typu ČEZ, Komerční banka, Philip Morris C.R. nebo Pegas a každá zásadnější změna v dividendové politice může výrazným způsobem zahýbat oceněním a dočasně zvýšit volatilitu, viz např. Komerční banka (pozitivní indikace) nebo Fortuna (negativní příspěvek).

Zahraniční trhy

Jiří Šimara, CYRRUS

Výrazné vzestupy trhů od počátku roku 

Zejména hlavní evropské akciové trhy zažívají masivní rally, po které se dostaly zhruba o 15 % výše oproti zavírací úrovni z konce prosince. Jde o nejúspěšnější start do nového roku, jaký kdy evropské burzy zažily. Výjimkou je britský index FTSE 100, který roste mnohem mírnějším tempem, podobně je tomu i v případě českého PX indexu. Naopak německý DAX se svým téměř 17% ziskem je na výsluní. Další trend, kterým se bude Evropa ubírat, bude z velké části určen detaily k plánovanému programu kvantitativního uvolňování. Klíčový bude časový horizont, v rámci kterého bude ECB takto intervenovat. Předpokládám přitom, že konec září příštího roku je pouze technicky stanoveným termínem a reálně bude QE trvat až do té doby, dokud se citelně nezvýší inflační očekávání.  

Ze zámořských trhů se nejvíce daří technologickému indexu NASDAQ, který se v uplynulém týdnu pohyboval kolem výrazného milníku 5000 bodů, přičemž nejvýše uzavřel na 5008 bodech. Nad touto hranicí se pohyboval pouze jednou v historii, a to při rekordním roce 2000 před splasknutím tzv. „internetové bubliny“.  

V současnosti přicházejí vcelku dobrá makroekonomická data, nálada na trhu zůstává díky měnovým stimulům optimistická a žádná nová rizika se momentálně neobjevují. Zatím tak nic nepoukazuje na blížící se výraznější korekci na trzích. Spíše se dají očekávat pouze lehké poklesy v důsledku vybírání zisků. Růstový trend by však měl být zachován.

clipboard0613

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Mach, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.