Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

BIG EXPERT – Pražská burza předvedla nejlepší první čtvrtletí za posledních 10 let

Investice 03.04.2015 | 11:37 0 Komentářů

V březnu pokračující optimismus na evropských trzích, způsobený fyzickým spuštěním QE, dopomohl k dalším ziskům také pražské burze. Posun indexu PX o +9,18 % za celý první kvartál byl sice ve srovnání s evropským průměrem slabší, nicméně pro domácí trh se jednalo o nejúspěšnější vstup do nového roku za posledních 10 let. Obecně lepší kvartální výkonnost se jinak pražské burze podařilo docílit ve třetím čtvrtletí 2009, kdy si polepšila o více než čtvrtinu.

České akcie

Jiří Zendulka, BH Securities

Pražská burza předvedla nejlepší první čtvrtletí za posledních 10 let

V březnu pokračující optimismus na evropských trzích, způsobený fyzickým spuštěním QE, dopomohl k dalším ziskům také pražské burze. Posun indexu PX o +9,18 % za celý první kvartál byl sice ve srovnání s evropským průměrem slabší, nicméně pro domácí trh se jednalo o nejúspěšnější vstup do nového roku za posledních 10 let. Obecně lepší kvartální výkonnost se jinak pražské burze podařilo docílit ve třetím čtvrtletí 2009, kdy si polepšila o více než čtvrtinu.

Index PX se dokázal vyšplhat až k výrazné technické hranici cca 1050 b., na kterou jsem upozorňoval v posledním komentáři v polovině února. Tyto zároveň dvouletá maxima se staly avizovaným stropem a vidina na jejich překonání zůstává nadále v nedohlednu.

Důvodem je nastávající dividendová sezóna, která bude na index PX následně „tlačit“. První polovina měsíce dubna ještě může ve světle posledních „dividendových nákupů“ přinést sice krátkodobý úspěšný posun výše, index následně ovlivní technická korekce akcií Komerční banky, PHILIP MORRIS a O2 C.R. Zvláště u telekomunikační firmy se navíc může udat divočejší negativní vývoj způsobený rozhodnutím o štěpení společnosti a tedy dubnových nároků na možný odkup podílů ve vznikající společnosti CETIN.

Výše domácímu trhu pomohly v březnu akcie VIG. Došlo tak na v posledním reportu avizované možné proražení rezistencí u hranice 1100 Kč. Akcie pojišťovny se tak ještě před reportem výsledků nyní posunuly v Praze již na téměř 7letá maxima. Trh „kupuje spekulace“ na očekávané zveřejnění růstového hospodaření, resp. i na navýšení dividendy. V kontextu i možných škodných událostí vlivem současného počasí by se růst akcií pojišťovny mohl již zastavit. Rozhodné datum na dividendu bude u tohoto titulu negativně působit v úvodu června (ex-date 3.6.).

Pomineme-li akcie ČEZ, u kterých ohledně dividendy stále není jasno, z hlavních titulů letos kurzově dividendou ovlivněny nebudou jen akcie ERSTE. Ty jsou letos zatím lídrem domácího trhu, a pokud bance ze skříně nevypadnou nečekaně opět další kostlivci, mělo by tomu tak být i po zbytek roku.

Zahraniční trhy

Radek Pavlíček, Roklen360

Jak se připravit na pád burzy a nezopakovat si tak rok 2009

Nejlepší je si zrekapitulovat, co akciovou rally doposud nezastavilo. Ať už se jednalo o problémy v Evropě, Řecku, zpomalení čínské ekonomiky, napětí na středním východě, terorismus, deflace nebo klesající cena ropy, americké akcie stále odolávaly. Sílu amerických akcií nezlomil ani růst dolaru a dokonce ani konflikt na Ukrajině. Faktem je, že Amerika začala s kvantitativním uvolňováním dříve než Evropa a na blížících se zasedání může FED zvýšit úrokové sazby. FED podpořil v minulosti akciový trh natolik, aby se po čase dostal na nová historická maxima. Nejenom, že se M1 shromažďující nejlikvidnější aktivum, hotovostní oběživo, navýšila od krize 2009 téměř dvojnásobně, ale vzrostla především zadluženost vůči HDP z pokrizových 76 % na nynějších 101,5 %. Oddalování času pravděpodobně bude mít vliv v budoucnu na cenu akcií. Níže chci nastínit, jak se zabezpečit před případným krachem na kapitálových trzích.

Na rozdíl od indexu S&P 500 a Dow Jones, neexistuje žádný způsob, jak přímo investovat do CBOE indexu VIX, také označovaného jako index strachu.

Známé rčení „If VIX is high, it’s time to buy, if VIX is low, it’s time to go.“ Vystihuje, že je vhodné prodávat akcie, když je VIX nízko. Index VIX je velmi často označován jako index strachu a má obecně inverzní vztah k akciovému indexu S&P 500, který roste nepřetržitě šestým rokem v řadě.

1) Kupte si produkt, který sleduje denní procentuální pohyby indexu VIX. V současné době nejlepší z nich UVXY a Citigroup CVOL nebo VelocityShares TVIX. 

2) Pro krátkodobé obchodování může sloužit i Barclays VXX nebo střednědobě VXZ.

Možnost jedna není pro lidi se slabým srdcem. Pohyby na VIXU jsou často extrémní, pokud vsadíte špatně, můžete přijít o peníze ve velkém (například 15 % během 24 hodin), samozřejmostí je i případný zisk.

Druhá volba je nákup bez pákového efektu do tickeru VXX, který není tak „nervózní“. Uvědomte si však, že VXX také mírně zaostává za indexem VIX a není také vhodný pro dlouhodobé držení. Příčinou je rolování kontraktů. Pokud však index S&P 500 v krátkodobém horizontu spadne, můžete si být téměř jistí z výrazného nárůstu a nemusí Vás tolik mrzet, případná ztráta na akciích. V roce 2010 byl zaveden VXX a denní objem se pohybuje okolo 50 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč).

Graf níže popisuje, jak se index VIX choval v případě hospodářských krizí. Zavzpomínejme na pád Lehman Brothers, někomu mohl způsobit rok 2009 srdeční infarkt, jiný se mohl koupat ve snadno vydělaných dolarech.

clipboard01_7

Nárůst v roce 2009 byl opravdu extrémní. Nyní se nacházíme v době, že i přes možná vnější rizika, trhy neustále rostou, kvůli klesající ceně ropy a kvantitativnímu uvolňování v Evropě.

Mezi možné hrozby patří především výsledková sezóna v USA, riziko zvýšených úrokových sazeb, Ukrajinsko-Ruský konflikt, rozšířený globálně. Turbulence by mohlo způsobit i Řecko a dá se jen s těžkostí určit, jaký vliv bude mít na globální ekonomiku.

Pro ty, kteří zrovna neholdují ruské ruletě, může být k možnému zajištění, blízký nákup instrumentu VXX vhodný. clipboard02_3

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období. 

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Mach, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.