CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

06. 11. 2015

0 komentářů

BIG EXPERT – Pražská burza nedokáže těžit z globálního optimismu

 


 

České akcie

Jiří Zendulka, BH Securities

Srpnový otřes na akciových trzích zasáhl i pražskou burzu. Zdálo se, že se z něj dokáže dostat dokonce rychleji, než zahraniční trhy. Index PX po poklesu až k hranici 935 b. končil prázdniny dokonce na 1024 bodech. Od té doby jsme však takové hodnoty neviděli. Po následně globálně negativním září měsíc říjen přitom pro řadu akciových trhů znamenal vůbec nejlepší měsíc v roce či dokonce za několik let. Pražská burza však dokázala indexově přidat jen +1,24 %. Na druhou stranu dopadla lépe než „nejhorší“ sousední Polsko, kde index WIG 20 přišel o –0,31 %.

Znát je výprodej portfolií ať už v souvislosti třeba s koncem některých obchodníků či v souvislosti s omezováním obchodování některých finančních skupin (v návaznosti na narůstající regulaci). Trh tedy musí v posledních týdnech absorbovat větší množství prodejů. S blížícím se koncem roku by se měla situace v tomto ohledu již zklidňovat.

Dalším faktorem je dění na konkrétních titulech. Svou vahou letos tíží především ČEZ a VIG. Alespoň akcie pojišťovny se již konečně začaly nadechovat z 3letých minim, zatímco ČEZ od pokračování poklesu nyní zachránila oznámená vratka části daní zaplacených v minulosti z emisních povolenek. Kromě současných nepříjemných odstávek jaderných zdrojů jsou alfou a omegou u titulu do budoucna stále ceny elektřiny, které se po říjnových minimech zatím zřejmě jen zlehka nadechují. Akcie ČEZ se kromě korelace s cenami elektřiny jinak v příštích týdnech a měsících nejspíše budou obchodovat v závislosti na dividendě, resp. různorodých pohledech investorů ohledně atraktivity/neatraktivity dividendového výnosu.

Pražskou burzu letos zachraňují zejména akcie ERSTE a také po rozdělení O2 C.R. Mělo by tomu tak být i v nejbližší době, k vyšším letošním ziskům by se navíc měly navrátit i akcie Komerční banky. Ty se poklesem opět dostaly k atraktivní hranici 5 tis. Kč. Pro některé investory jsou poslední výsledky zklamáním, nicméně na hospodaření banky lze nejen z letošního pohledu, ale i do budoucna stále pohlížet konzervativně pozitivně. Nebylo by překvapením, pokud by banka v příštím roce vyplatila dividendu i o něco vyšší než letos rekordních 310 Kč/akcii. Z menších titulů do budoucna nadále černým koněm zůstávají akcie Fortuna. Pokračovat by měly v odrazu ze srpnových minim, když i poslední hospodářské výsledky naznačují obrat v poklesu ziskovosti.

REKLAMA

Souhrnně vzato, pražská burza by se indexově měla do konce roku podívat zpět k hranici 1000 bodů.

Zahraniční trhy

Aleš Charvát, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Akciové trhy minulý týden opět posilovaly, americký index DJI má po několika měsících opět nakročeno k dosažení hranice 18,000 bodů. Německý DAX se zotavuje jen o něco pomaleji. Akciím koncernu VW se nedaří umazat ztráty vzhledem k neustávající pozornosti věnované skandálu s emisemi. Tato situace s globálním přesahem nahrává výrobcům elektrických a hybridních vozidel, kteří se vzhledem k cenám pohonných hmot dostávali pod stále větší tlak. Co víc, přivála tomuto odvětví čerstvý vítr do plachet a na scéně se objevil nejeden nový start-up. Mezi největší oznámené patří Faraday Future, v jehož pozadí stojí čínský miliardář Jia Yueting, který oznámil plánovanou investici v hodnotě jedné miliardy amerických dolarů do továrny na výrobu elektrických automobilů. Z této nové linky, která se má stavět na západním pobřeží USA, by mělo sjet první auto v roce 2017. Firma si najala Nicka Sampsona, někdejšího ředitele výzkumu a vývoje firmy Tesla Motors, aby jim tento ambiciózní cíl pomohl splnit.

Současně v USA na poli „zelené“ energie vrcholí souboj klasických zdrojů s obnovitelnými zdroji. Lobby na obou stranách barikády se utkává především v bitvě o podporu solárních zdrojů, kterým by měla v roce 2017 skončit štědrá státní podpora. Přední solární společnosti na tuto výzvu reagují rozdílnými strategiemi. Zatímco některé se budou snažit veškeré kapacity zaměřit na co největší růst v roce 2016, jiné se stahují do defenzivy, omezují masivní růst a koncentrují se na snižování nákladů a snahu o pozitivní cash flow v co nejkratší době. První skupinu tvoří většina, ve druhé zatím stojí poněkud osamoceně společnost SolarCity, která minulý týden oznámila plánované omezení růstu z 90 procent na 40 procent příští rok. Současně s tím by chtěla v roce 2016 dosáhnout udržitelného pozitivního cash flow. Jak tyto odlišné strategie vnímají investoři? Jednoznačně pozitivně hodnotí strategii vytěžit z roku 2016 vše, co půjde a rok 2017 řešit podle hesla: „Nějak bylo, nějak bude.“ Naopak přístup společnosti SolarCity odměnili dramatickým výprodejem akcií, cena se propadla ze 40 USD na 28 USD za akcii během jediného dne.

REKLAMA

Minulý týden také reportovaly společnosti Facebook a Twitter. Facebook výrazně překonal odhady analytiků, což cenu jeho akcií konečně katapultovalo přes 100 USD za kus, kde se spolehlivě drží. Twitter naopak mírně zklamal a akcie se stále drží na úrovni kolem 30 USD za akcii.

Celkově optimistická výsledková sezona, nerozhodnost FEDu ohledně zvyšování úroků a trvající podpora trhů ze strany ECB tak může přispět k pozitivnímu (na amerických trzích možná i rekordnímu) závěru roku.

clipboard0878

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.
*  Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). 
* * Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  
* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Libor Stoklásek/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Aleš Charvát/UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Jaroslav Brychta/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Češi věří nemovitostem. Nejvíce využívají spořící účty

Skoro dvě třetiny Čechů se v dnešní době rostoucích nákladů a inflace i rizik vyplývajících z ruské agrese na Ukrajinu  obává o své úspory. Někteří situaci chtějí řešit investicemi, čemu nejvíce věří? A jaké produkty Češi skutečně využívají? 

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

21. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.