Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

BIG EXPERT – Praha bez jasného směru

Investice 03.10.2014 | 10:08 0 Komentářů

Akciové indexy po celém světě v poslední době znovu pookřály. Po výprodeji ze začátku srpna se o měsíc později znovu dostaly na vysoké úrovně a jen v USA překonal index S&P500 vůbec poprvé psychologickou hranici 2 000 dolarů.

Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Akciové indexy po celém světě v poslední době znovu pookřály. Po výprodeji ze začátku srpna se o měsíc později znovu dostaly na vysoké úrovně a jen v USA překonal index S&P500 vůbec poprvé psychologickou hranici 2 000 dolarů. Volatilita se vrátila k nižším úrovním a riziková aktiva se stala pro investory opět zajímavější. S koncem minulého měsíce jsme se však na těchto úrovních zasekli a zpětně zjišťujeme, že i když se indexům daří čas od času historické maximum navýšit, růstové momentum z minulého roku je již dávno minulostí.  

Jednou z hlavních příčin, která stojí za touto změnou nálady, je pravděpodobně pozvolna končící kvantitativní uvolňování (QE) v USA, které v minulém roce tak výrazně pomohlo akciovým indexům nejen v USA, ale i Evropě a ve zbytku světa. Koncem října ale Fed QE definitivně zastaví a trhy se s tím budou muset vypořádat. 

Všichni si přitom jistě pamatujeme, jak začaly finanční trhy panikařit v době, kdy skončilo první a druhé QE, a proto může být nadcházejících několik měsíců mnohem zajímavějších, než to na co jsme byli na trzích zvyklí v poslední době. Situace se však oproti minulým letům v jedné zásadní věci liší. S koncem QE v USA totiž začíná QE v eurozóně, kde se ECB rozhodla kvůli klesající inflaci spustit svou vlastní verzi, kdy se místo státních dluhopisů zaměří na dluhopisy kryté půjčkami soukromému sektoru. Osud finančních trhů tak i nadále zůstává v rukou centrálních bank. Otěže však nyní drží ECB, jejíž manévrovací prostor je podstatně menší, než jaké jsou možnosti amerického Fedu.

České akcie

Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Pražská burza zůstává poslední týdny bez jasného směru a index PX je už prakticky dva měsíce uzamčen v úzkém intervalu 980–1000 bodů. Přestože si v porovnání s ostatními trhy v regiony v uplynulých dnech vedla lépe, když polské i maďarské akcie ztrácely, nutno dodat, že index PX neparticipoval ani na předešlém růstu středoevropského regionu, takže se jednotlivé indexy výkonnostně pouze srovnaly.

Tak jako se české akcie nepřidaly k předešlému růstu, zůstaly stranou i nyní a ve vleku vývoje ČEZ a Erste Bank. Zatímco energetický gigant si letos vede velice dobře, vystoupal jeden okamžik až nad 660 Kč a dostal se na hodnoty z úvodu roku 2013 (nepočítaje v to navíc dvě vyplacené dividendy), akcionáři Erste Bank rozhodně spokojeni nejsou. Titul v reakci na profit warning Raiffeisenbank následoval v poklesu konkurenční rakouskou banku a dostal se už i svá pod červencová minima, kam Erste Bank propadla po svém vlastním varování (letos již druhém). Cena tak za poslední měsíc spadla o 100 Kč.

Z problémů ostatních bank, které mají vesměs kořeny v negativním vývoji v Maďarsku (cizoměnové úvěry), případně v expozici na Rusko a Ukrajinu, těží Komerční banka, jejíž obchodní model působí v tomto směru velice stabilně, což investoři v současné situaci oceňují. Titul se vyšplhal na nová historická maxima a pokořil metu 5000 Kč. Akciím pomohly i znovu otevřené spekulace okolo posunu v dividendové politice, ve který mnozí zásluhou velice zdravé kapitalizace banky doufají již roky. Potenciální navýšení výplatního poměru by bylo vítaným krokem. S výjimkou ČEZu však bylo kurzotvorných informací poskrovnu. Bohužel aktivita a zobchodované objemy si nadále drží dlouhodobý klesající trend a zájem investorů o české akcie zůstává slabý.

clipboard0515

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.