CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

09. 09. 2011

0 komentářů

BIG EXPERT: Nepodceňujme pražskou burzu

 


 

České akcie

Milan Nedbálek, Zuzana Virglerová, FINANCE Zlín

Nepodceňujme pražskou burzu
Jde o úctyhodných 5,6 % (vypočteno váženým průměrem podle zastoupení v indexu PX). Akcie ze S&P 500 a DAX 30 se svým aktuálním průměrným dividendovým výnosem 2,7 %, resp. 4,2 % (dle www.economist.com) mohou jen blednout závistí. Pokud bychom se zaměřili vyloženě pouze na štiky českého dividendového rybníka, dostali bychom se na dividendový výnos přesahující 7 %. To už je úroveň, která představuje

velmi slušnou náplast na rány utržené v případě pokračování negativního vývoje kurzů akcií. Také volatilita českého trhu je nižší než na okolních trzích. Dokumentuje to i vývoj v předchozích pěti dnech, kdy pražská burza ztratila přibližně 3 % své tržní kapitalizace, což je méně než akcie na vyspělých trzích. Tento "lepší" výsledek dosáhla naše burza i přes fakt, že akcie Telefoniky, které jsou v indexu  PX zastoupeny 15 %, po rozhodném dni pro nárok na výplatu dividendy klesly o přibližně 10 %. 

Sečteno podrženo, začínající investoři, kteří se na trhu teprve rozkoukávají (nebo konzervativní investoři), mohou vzít za vděk českým trhem i s jeho nevýhodami a těšit se z velmi nadprůměrného dividendového výnosu a větší stability kurzů akcií. Velkou výhodou je také absence měnového rizika, které není v současné době radno podceňovat. 


Zahraniční trhy

REKLAMA

Ondřej Moravanský, Cyrrus

Neexistuje jasné a rychlé řešení problémů
Máme několik týdnů po propadech srovnatelných s výprodeji po pádu Lehman Brothers, situace je však nyní snad ještě nejistější, než tomu bylo předtím, resp. čelíme většímu množství rizikových faktorů z více stran. 
Jedno je však jisté, neexistuje nic, čím by se daly současné problémy jasně a rychle vyřešit. V Evropě je řada zejména na politicích v jednotlivých zemích, a to není nikdy příliš pružné. Není ani jasné, co je vlastně je potřeba dělat, jestli spořit a omezovat tím výdaje v ekonomice, nebo naopak utrácet, aby se oslabené ekonomice dostalo alespoň nějakého impulsu. Oba tábory mají své zastánce, ideální by bylo obojí, což nelze. 

Alespoň krátkodobou podporu může trhům (zejména v USA) přinést očekávaný soubor opatření prezidenta Obamy k podpoře trhu práce. Vedle dluhové krize v Evropě je dalším zdrojem skepse na trzích zpomalující US ekonomika, která stále není schopna generovat dostatek nových pracovních míst na to, aby se výrazněji začala snižovat nezaměstnanost. Optimističtější náhled na americký trh dává i vědomí toho, že Ben Bernanke na projevu v Jackson Hole naznačil stále odhodlanost FEDu poskytovat ekonomice další stimuly, pokud to bude potřeba. Něco takového v Evropě dosud nezaznělo a těžko zazní. Šéf ECB Trichet nemá podobně silná a jednoznačná prohlášení ve zvyku, a představitelé jednotlivých vlád nebo celé EU mají problém s nalezením společné řeči mezi sebou, natož aby našli společnou řeč s trhy. To vše dává předpoklad pokračování současného tržního vývoje.

Stále vysoká nervozita způsobená nejasností o schopnosti zemí v Evropě ustát své dluhy bude zřejmě pokračovat, a pokud se dále nevyhrotí (což je jeden z možných scénářů), tak se bude uklidňovat pomalu a dlouho. Jedním z mála zklidňujících faktorů v Evropě je přítomnost ECB na trhu s dluhopisy, která prozatím limituje výnosy španělských a italských bondů kolem 5%, nicméně ani toto nelze považovat za definitivní řešení.  

Otázkou současných dní je to, zda se svět řítí do recese, nebo se dočkáme jen zpomalení růstu. Aktuální

ukazatele z ekonomik v Evropě i USA prozatím hovoří spíše o té méně negativní variantě. Pozitivní zprávou je, že současná vlna výprodejů má jiný základ, a neměla by mít tentýž dopad na reálnou ekonomiku jako situace po pádu Lehmanů, úvěrový trh (zatím) nenaznačuje předchozí zadření.

Bude tak záležet zejména na důvěře spotřebitelů a podnikatelů v budoucí vývoj, strach z recese by nástup této fáze ekonomického cyklu jen urychlil. Z pohledu technické analýzy jsme již v medvědím trhu, kdy většina indexů odepsala z maxim více než 20%, předpokládám tedy, že trend trhů v příštích měsících bude klesající, otázkou je jen jeho tempo.



 

REKLAMA

 

Cena

5. 9.

Odhady pro období 1 měsíc

Odhad pro období 6 měsíců

 

Atraktivita *)

Odhady **)

koupit/prodat

 

Atraktivita *)

Odhady **)

koupit/prodat

VIG

733

62

3/0

62

4/0

KOMERČNÍ BANKA

3254

62

4/0

62

4/0

NWR

157

38

2/0

38

3/0

ERSTE GROUP BANK

558.9

38

2/0

75

4/0

CETV

200

25

2/0

38

2/0

FORTUNA

100

12

1/0

38

3/0

ČEZ

762

12

1/0

50

3/0

TELEFÓNICA O2 C.R.

373

0

0/0

25

2/0

UNIPETROL

177

0

0/0

0

0/0

PHILIP MORRIS ČR

10707

-12

0/1

0

1/1

 

Ukazatel

Hodn.

5. 9.

Průměr

Odhady**)

růst/pokles

Průměr

Odhady**)

růst/pokles

PRIBOR 3 měsíce

1.17

1.18

1/1

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *