Středa 28. července. Svátek má Viktor.

BIG EXPERT – Konzervativní investor si na pražské burze vybere

Investice 16.03.2015 | 09:06 0 Komentářů

Pražská burza se v poslední době mnoha pozitivy pyšnit nemůže. Je na ní nízká likvidita, málo obchodovatelných titulů a spousta nášlapných min: O2 CR, Erste, v poslední době přibyla Fortuna. (které však dlouhodobě věřím). Jedno se však tuzemské burze musí nechat, pokud je investor konzervativní a vyhledává dividendový výnos, tak má z čeho vybírat.

České akcie

Radek Pavlíček, Roklen360

Pražská burza se v poslední době mnoha pozitivy pyšnit nemůže. Je na ní nízká likvidita, málo obchodovatelných titulů a spousta nášlapných min: O2 CR, Erste, v poslední době přibyla Fortuna (které však dlouhodobě věřím). Jedno se však tuzemské burze musí nechat, pokud je investor konzervativní a vyhledává dividendový výnos, tak má z čeho vybírat.

Philip Morris by měl na konci března, přesně 30., zveřejnit výroční zprávu včetně konsolidovaných hospodářských výsledků za rok 2014. Dále by zpráva obsahovat hojně sledované povinné zveřejněné dokumenty v souvislosti s Řádnou valnou hromadou akcionářů. Zatímco se v listopadu ve výrazném výprodeji jednoho zahraničního investora daly pořídit akcie i za cenu 9700, nyní je tato cena v nedohlednu +16 % (11221 Kč). Společnost by navíc mohla díky distribuci části nerozděleného zisku z minulých let nabídnout dividendu 880 Kč na akcii, jak tomu bylo loni, což by představovalo výnos 7,8 %.

Další žně mohou mít akcionáři bankovního titulu Komerční banky. Třetí nejsilnější bankovní dům se díky silnému kapitálovému vybavení rozhodl navýšit dividendu. Vyplacených 310 Kč pořád vykazuje známky slušného dividendového výnosu 5,7 %, při ceně 5469 Kč (i když pro mnohé investory překoupená společnost). Komerční banka tak lehce trumfne ostatní evropské, ale i americké banky.

O2 navrhla vyplatit nižší dividendu 13 korun, představilo to představenstvo operátora O2. Loni firma vyplatila 18 Kč na akcii, nicméně po výrazném výprodeji na konci roku 2014 a v průběhu roku 2015 by se jednalo při ceně 202 Kč o atraktivních 6,4 %. Je nutné však podotknout, že největší tuzemské telekomunikační firmě O2 loni poklesl čistý zisk o 30 procent na čtyři miliardy korun.

Podtrženo sečteno, pražská burza má i přes neustálou kritiku mnoha investorů stále co nabídnout. Přičteme-li k tomu ČEZ, který se obchoduje na úrovni 609 Kč a vyplatil by dividendu 40 Kč (+6,5 %) a Pegas 690 Kč, dividenda 1,15 Eur (4,6 %), je pořád z čeho vybírat.

Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Nemáme za sebou ještě ani první čtvrtletí roku 2015 a akciové indexy v Evropě jsou již od začátku roku výše o 20 %. Německý DAX se v týdnu přehoupnul přes hranici 11 800 euro, dál navyšuje svá historická maxima a společně s ním se na růstové vlně veze i většina dalších akciových indexů v eurozóně. Připočteme-li rekordně nízké úrokové sazby na evropských dluhopisech, které jsou v řadě případů dokonce záporné, a pokračující výprodej na euru, které se k dolaru propadlo na nejnižší úroveň od roku 2003, není nijak složité uhodnout, co se v posledních měsících na finančních trzích děje. 

Nízké ceny ropy totiž nepřispěly pouze k zotavení světové ekonomiky, ale především více než dvaceti centrálním bankám po celém světě otevřely prostor k uvolnění měnové politiky a snížení úrokových sazeb. Připočteme-li k nim ještě ECB, která tento týden konečně zahájila vlastní program kvantitativního uvolňování, dostáváme prostředí, ve kterém mají centrální banky situaci pevně v rukou a které prakticky vylučuje jakoukoli dlouhodobou korekci a výraznější růst nervozity.  

Od nadcházejících dnů očekáváme pokračování současné pohodové nálady, přičemž tématem číslo jedna zůstane i nadále americký Fed, jakožto jediná z významnějších centrálních bank, která se letos chystá ke zvýšení úrokových sazeb. Načasování růstu sazeb v USA přitom není klíčovým tématem pouze pro dolar, ale i pro americké akcie a světové komodity, které v posledních dnech začaly díky silnému dolaru znovu ztrácet.

clipboard0620

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Mach, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.