Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

BIG EXPERT – Jak pravděpodobné je další oslabení intervenčního kurzu koruny?

Investice 27.03.2015 | 09:21 0 Komentářů

Letošní spanilá jízda některých titulů na pražské burze se kvapem chýlí ke konci. Aktuální hodnoty, na kterých se většina pražských titulů obchoduje, nedávají zatím prostor k pokračování růstu. 

České akcie

Michal Chrvala

Letošní spanilá jízda některých titulů na pražské burze se kvapem chýlí ke konci. Aktuální hodnoty, na kterých se většina pražských titulů obchoduje, nedávají zatím prostor k pokračování růstu.

Dalším faktorem, který aktuálně brzdí akcie v růstu, je rostoucí napětí mezi Řeckem a eurozónou. Ačkoliv oba tábory hovoří optimistickým tónem, výsledek je zatím hodně nejasný. Původní plán reforem, na kterém se dohodla předešlá řecká vláda, vzal za své a žádný další nebo původní obměněný, k dispozici není. Situace do konce dubna, kdy Řecku bez dohody s eurozónou mohou skutečně dojít peníze, bude ještě značně eskalovat.

Americká makrodata tento týden trhům příliš optimismu nedodávají. Především zveřejněné objednávky dlouhodobé spotřeby za únor, zhoršují odhady růstu ekonomiky v prvním kvartále a narušují důvěru v dostatečný růst v tom následujícím.

Sečteno a podtrženo i s ohledem na přiložený graf. ČEZ short s cílem 570. Erste Bank short s cílem 550 (s ohledem na finanční problémy banky na domácí trhu). Komerční banka short s cílem 4900. VIG short s cílem 990. O ostatních titulech je zbytečné hovořit.

clipboard0639

Měny, úrokové míry

Jan Bureš, ERA Poštovní spořitelna

Česká koruna po zasedání centrální banky prudce oslabila nad 27,50 EUR/CZK. Reagovala tak slova guvernéra Singera o tom, že rizika případného dalšího oslabení intervenčního kurzu koruny od posledního zasedání vzrostla. To ale neznamená, že je v tuto chvíli pravděpodobnost dalšího oslabení koruny vysoká.

Za prvé nejsme v situaci, kdy by česká ekonomika skutečně potřebovala výrazně slabší kurz. ČNB se sice nevyplní optimistické sázky na rychlý růst mezd, start do roku 2015 je ale jinak pozitivní a korigovaná inflace bez pohonných hmot vzrostla na nejvyšší úrovně od prosince 2008.

Za druhé, koruna sice v posledních týdnech posílila vůči euru, ale díky bouřlivému vývoji na eurodolaru od počátku roku  výrazně ztrácí vůči dolaru i řadě měn na dolar navázaných. Jinak řečeno, efektivní kurz koruny (který se řídí váhami jednotlivých ekonomik v našem zahraničním obchodě) se v posledních měsících vyvíjí jinak, resp. neposiluje.

Za třetí, ČNB by si výraznějším oslabením kurzu pravděpodobně do budoucna zkomplikovala ještě více intervenční exit.  A konečně za čtvrté, nelze zapomenout ani na to, jak (negativně) na cílené oslabování pohlíží česká veřejnost. Do tohoto obrázku zapadá i nesouhlasný pohled prezidenta na devalvaci koruny. Prezident Zeman bude jmenovat další čtyři jména do sedmičlenné bankovní rady ČNB a to včetně jejího guvernéra (již příští rok).

I když se tedy koruna pravděpodobně vrátí do defenzivy, pravděpodobnost dalšího oslabení intervenčního kurzu není v tuto chvíli vysoká.  

clipboard0640

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/,Jiří Zendulka/BH Securities,Jiří Šimara,Tomáš Menčík/CYRRUS,Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna,Martin Pecka,Daniel Kukačka,Patrik Hudec/Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Mach, Radek Pavlíček/Roklen360,Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.