Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

BIG EXPERT – Draghi znovu zachraňuje situaci

Investice 13.11.2015 | 12:55 0 Komentářů

Ponurou náladu na energetickém trhu podtrhl svými výsledky i ČEZ, kterého tížily odstávky a turecká lira. Lira se promítla do snížení zisku v Turecku 15 procenty, jelikož má ČEZ dluh denominovaný v dolarech. Bude nadále důležité sledovat, zda společnost po 3. čtvrtletí nepřikročí ke snížení výhledu zisku. Snížení výhledu je pravděpodobné a mohlo by negativně zasáhnout do ceny aktiv.

České akcie

Radek Pavlíček, Roklen360

Energetické akcie čelí opět výzvě, zajímavý Pegas

Druhá největší německá energetika RWE čelila v uplynulém kvartále neobvykle nízkým cenám elektřiny. Německé velkoobchodní ceny elektřiny tlačí dolů vysoká nabídka ze strany státem dotovaných obnovitelných zdrojů. Provozní zisk německé energetiky za prvních devět měsíců poklesl o devět procent na 2,65 miliardy eur. Akcie na frankfurtské burze reagovaly poklesem až o 11 procent. RWE s sebou strhla i E.ON –3,13 procenta a ČEZ –1,5 procenta

Jak jsem psal v článku ze 17. 9. 2015, jestli je 427 Kč v ohrožení, nyní se tento negativní výhled zdá být reálný.

Na českém trhu je však pořád z čeho vybírat, Pegas, dividendový Phillip Morris, Komerční Banka či nově Kofola.

Zahraniční trhy

Jiří Šimara, CYRRUS

Draghi znovu zachraňuje situaci

Během října prošly akciové trhy dokonalou změnou sentimentu. Ještě na začátku tohoto čtvrtletí se evropské akciové indexy pohybovaly na letošních minimech, přičemž se v médiích znovu objevovaly tolik populární katastrofické scénáře o tom, jak stojíme na prahu mnohem hlubšího propadu. Tyto predikce se však, jako už tolikrát v minulosti, nenaplnily a nyní se mohou investoři, kteří jim neuvěřili, těšit z poměrně tučných zisků. Evropské akcie totiž od říjnového dna posílily o úctyhodných 14 %.

Za tímto obratem stálo hned několik dílčích vlivů. Tím klíčovým však byly jednoznačně indikace ze strany Evropské centrální banky o její ochotě k dalším měnovým stimulům. Bankéři vedení Mariem Draghim nadále nejsou spokojeni s vývojem inflačního očekávání, čemuž se nemůže nikdo moc divit. Inflace je v eurozóně nadále citelně utlumena, přičemž hrozí další dezinflační tlaky, a to nejen vlivem klesajících cen komodit ale nově i vinou hrozícího zpomalení ekonomického růstu. Proto musí ECB reagovat novými protiopatřeními.

Členové Rady guvernérů tak stále častěji odkazují na blížící se prosincové zasedání s tím, že zde dojde k přehodnocení aktuálně platné monetární politiky. Významných úprav by měl doznat zejména program kvantitativního uvolňování, jehož platnost bude nejspíše prodloužena až za horizont září příštího roku. Také je pravděpodobné, že se rozšíří objem i samotné spektrum odkupovaných aktiv. Tímto způsobem by mělo dojít k dalšímu navýšení likvidity na finančních trzích, a zároveň to bude znamenat další tlak na euro.

Akciové trhy reagují na výhled slabého eura a další příslib levných peněz velmi příznivě, což bude pravděpodobně pokračovat až do samotného oficiálního představení nových monetárních opatření. Zároveň bude toto čekání na prosincové zasedání ECB působit jako významný faktor proti spuštění případné korekce akciových indexů. Jen málokdo bude ochoten redukovat své akciové portfolio před tak významnou událostí. Znovu se tak opakuje situace, kterou jsme v pokrizovém období viděli již několikrát. Když se objeví problémy, nastoupí centrální banka a znovu hodí ekonomice a trhům záchranný kruh.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.