Neděle 20. června. Svátek má Květa.

BIG EXPERT – ČNB – další oslabení kurzu ještě není vyloučeno

Investice 06.02.2015 | 15:49 0 Komentářů

V první polovině prosince se pražská burza neubránila prodejnímu tlaku přicházejícímu z Ruska a měřeno indexem PX propadla pod psychologickou hranici 1000 bodů. Minimum na úrovni 933 bodů vytvořil tuzemský „benchmark“ 7. ledna tohoto roku.

České akcie

Karel Kabelka, GRANT CAPITAL

Vítězem krize na pražské burze je „komerčka“, druhé místo patří akciím „Pegas“

V první polovině prosince se pražská burza neubránila prodejnímu tlaku přicházejícímu z Ruska a měřeno indexem PX propadla pod psychologickou hranici 1000 bodů. Minimum na úrovni 933 bodů vytvořil tuzemský „benchmark“ 7. ledna tohoto roku. Nyní ovšem můžeme směle říci, že i na pražský parket doléhá „tíha“ evropského QE, když se pomalu, ale jistě zvedáme a posunujeme stále více k psychologické „tisícovce“.

Za tímto růstem stojí zejména akcie bankovního sektoru. Akcie Komerční banky se z minim na úrovni 4 655 Kč opět dokázaly propracovat až nad hladinu 5 000 Kč. Podobný průběh jsme mohli zaznamenat i u konkurenční Erste Bank, která se z minim na úrovni 530 Kč začíná sbírat a v příštích týdnech bychom mohli vidět opět atak na přechozích lokálních maxim kolem 580 korun.

Energetický sektor zůstává, nejen pod tíhou klesajících cen ropy, nadále pod tlakem, když se akciím ČEZ nedaří prolomit psychologickou hranici 600 Kč. Po oznámení o „ústavnosti“ nevrácení „jaderné daně“ v Německu se pod prodejním tlakem ocitly akcie E.ON a RWE, ve Francii pak EDF a GDF Suez. Lze se tedy domnívat, že nárůst na akciích domácí energetické modly by mohl být pouze dočasný. Zvláště pak po oznámení hospodářských výsledků samotným šéfem ČEZ.

Investoři tak bezesporu nacházejí spásu v akciích společnosti Pegas Nonwovens, které za poslední rok dokázaly posílit o bezmála 16 %, a to bez započtení dividend. Akcie se tak mílovými kroky blíží ke své téměř prehistorické upisovací ceně 750 Kč. Se započtením dividend za posledních sedm let se nepochybně jedná o jeden z mála úspěšných příběhů pražské burzy.

Podobně si vedou i akcie tabákové společnosti Philip Morris, které se sice v průběhu posledních dvou měsíců loňského roku ocitly pod krátkodobým prodejním tlakem s kurzovým minimem na úrovni 9650 Kč. Aktuálně jsme však na dohled jedenácti tisíc s maximy 10 950 Kč. Akcionáři populárního „tabáku“ budou nyní napjatě očekávat, zda dividendové očekávání v podobě 900 Kč dojde či nedojde naplnění.

Možným překvapením by se mohly stát akcie pivovarů Lobkowicz, kde se nadále spekuluje o možném prodeji majoritního podílu s cenou poblíž 200 Kč. Další zajímavé příběhy nám v příštích měsících pražská burza zřejmě nenabídne.

Měny, úrokové míry

Jan Bureš, ERA Poštovní spořitelna

ČNB – další oslabení kurzu ještě není vyloučeno 

Česká národní banka opět o něco snížila svůj inflační výhled, ale zdá se, že jí to v tuto chvíli příliš nevadí. Ekonomika má podle většiny indicií našlápnuto k dalšímu roku ve znamení růstu nad 2 procenta. Inflace je také nízká primárně kvůli nízkým cenám pohonných hmot a potravin. Korigovaná inflace bez pohonných hmot v průběhu celého roku 2014 zrychlovala. I přesto si ČNB nechává otevřená vrátka pro eventuální další oslabení kurzu. Za jakých podmínek by k němu došlo?   

Guvernér Singer již několikrát zopakoval, že další oslabení kurzu by se dostalo na stůl, pokud by došlo k systematickému poklesu inflačních očekávání a obnovené deflační tlaky by začaly ohrožovat soukromou poptávku. To v tuto chvíli není na pořadu dne. Centrální banka je tak připravená tolerovat tento rok lehce zápornou inflaci. Ta se ale nesmí natrvalo zabydlet v inflačních očekáváních a ohrožovat očekávání mzdového růstu. Toto riziko do určité míry eliminuje domácí uvolněná rozpočtová politika a měnová expanze ECB. Ta již na začátku roku poměrně výrazně oslabila korunu nepřímo vůči řadě mimoevropských měn (dolaru, yuanu, yenu).    

Situaci by ale centrální bance mohl zkomplikovat jakýkoliv výraznější negativní šok zvenčí (například Grexit), který by výrazně ohrozil růstové vyhlídky na tento rok. Pak by i riziko „škodlivé“ deflace bylo vyšší a ČNB by začala koketovat s možností dalšího oslabení intervenčního kurzu.

clipboard0582

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Mach, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.