Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

BIG EXPERT – Akciové trhy mají okurkovou sezónu

Investice 07.08.2015 | 08:26 0 Komentářů

Nejen výsledková sezóna je v plném proudu, ale také okurková. Měřeno indexem volatility VIX se aktuálně akciové trhy nachází na úrovních velkého klidu. Zdá se, že investoři stále ještě „odfukují“ po tom, co Řecko pět minut po dvanácté uhájilo svoje členství v eurozóně.

Zahraniční trhy – Okurková sezóna v plném proudu

Tomáš Menčík, CYRRUS

Nejen výsledková sezóna je v plném proudu, ale také okurková. Měřeno indexem volatility VIX se aktuálně akciové trhy nachází na úrovních velkého klidu. Zdá se, že investoři stále ještě „odfukují“ po tom, co Řecko pět minut po dvanácté uhájilo svoje členství v eurozóně.

Ani toužebně očekávaná výsledková sezóna nepřinesla velké vzrušení. Míra překonávání odhadů zůstala na podobné úrovni jako vloni, což už pravděpodobně nezmění ani zbývajících 20 % firem. Ačkoli meziročně tržby i zisky klesly, investory to nijak významně neznepokojuje. Důvodem je totiž brutální pokles ukazatelů těžebních firem. S tím, jak klesla ceny ropy, jsou giganti jako Exxon, Chevron či ConocoPhillips pod velkým tlakem. Průměr v sektoru je 60% propad zisku a 30% propad tržeb. Tato čísla výrazně ukrojila z čísel celkových. Pokud bychom očistili celý index S&P 500 o ropný sektor, výsledný obrázek už by byl o mnoho optimističtější.

Vrásky investorům nenahání ani nejistá dohoda na 3. řeckém záchranném balíku. Dohoda se totiž nemusí rodit vůbec tak lehce, jak to vypadá. MMF se zdráhá zapojit bez výrazného osekání dluhu a na to eurozóna nechce přistoupit. Jakkoli se dohoda bude rodit těžce, sázky na nedohodu ale zatím nerostou.

Aktuálně nejvýznamnější problém je v Číně, ovšem ani na něj zatím nikdo moc nereaguje. Tamní divoké propady akciových trhů viditelně vyděsily zatím jen Číňany, pomalá ekonomika ale znervózňuje většinu světa. Ovšem při vědomí, že Čína udělá vše pro to, aby udržela letošní růst na 7 %, toto téma zatím moc nerezonuje.

Americký index S&P 500 tak už 5 měsíců nevybočil z úzkého bočního pásma, německý DAX se v přibližném pásmu 11 – 12 tisíc bodů pohybuje už 3 měsíce. Na akciových trzích zatím klid.

clipboard0821

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala /, Jiří Zendulka / BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík / CYRRUS, Jan Bureš / ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec / Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Libor Stoklásek / GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček / Roklen360, Dušan Jalový / UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta / X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.