CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

31. 01. 2012

0 komentářů

Bezpečná investice – malé technologické firmy s hromadou hotovosti

 


 

Omnivision Technologies, Richardson Electronics a AVX Corp jsou příklady těch společností, které vyčnívají. Každá z těchto firem (viz graf) má dobrou míru bezpečnosti, měřeno podle metodiky zvané Ben Graham. Slavný a ceněný investor Benjamin Graham rád vyhledával podniky, které měly vysoký poměr aktiv k pasivům.

V podstatě – pokud firma může vyplatit všechny své závazky pomocí držených aktiv, tak investorům nehrozí žádná ztráta, dokud firma tato dlouhodobá aktiva drží. A pokud vezmeme v potaz kolísavost malých a cyklických společností, trocha jistoty se vždycky hodí (viz tabulka č.1).
saxo-sc-01

Některé z těchto společností mají velmi nízký poměr ceny a hmotného majetku (účetní hodnota, která nezahrnuje nehmotný majetek a goodwill firmy jako aktiva), blízký hodnotě 1. Spousta z nich přitom má svá aktiva připravena k okamžitému použití, a jsou tedy velmi likvidní (viz tabulka č. 1 a 2).
saxo-sc-02

Omnivision, která vyrábí fotoaparáty do chytrých telefonů a dalších zařízení a mimo jiné spolupracuje i s firmou Apple, investoři a analytici nedávno potrestali za to, že nebyla jediným dodavatelem fotoaparátů do iPhonu 4S. Firma je teď zapletena do soudního řízení, ve kterém musí vysvětlit své vztahy s firmou Apple. U takových soudů ale bývá těžké cokoliv prokázat. Každopádně je firma po finanční stránce velmi zdravá a drží spoustu hotovosti. Zároveň po celou dobu dokázala násobit zisky svých akcionářů.
saxo-sc-03

Richardson Electronics, který prodal největší a nejziskovější součást svého byznysu, se teď topí v hotovosti (viz tabulka č. 2). Firma se však potýká s nízkým výhledem ziskovosti. Skrze své investice a množství hotovosti může společnost pokrýt 92 procent svých závazků, přičemž poměr ceny a hmotného majetku u ní nedosahuje hodnoty 1.

REKLAMA

AVX Corp je jednou z těch větších a lépe zavedených firem, které se zabývají výrobou elektronických součástek. Také má k dispozici dostatek hotovosti a její tržní ohodnocení je stále nízké. Firemní jmění ponížené o závazky stále pokrývá téměř 64 procent tržní kapitalizace. To je velmi působivé.

Sektory s polovodiči a elektronickými součástkami jsou vysoce kolísavé, a investoři proto pochopitelně požadují přiměřenou ochranu když do této oblasti investují. Ale co může být bezpečnější, než investovat do firmy, která má hromadu hotovosti? Pokud chcete vydělat na rostoucím ocenění tohoto sektoru, ale zároveň si chcete mít určitou ochranu, pak mohou být právě tyto společnosti dobrou příležitostí.

Matt Bolduc, akciový analytik

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *