Čtvrtek 16. července. Svátek má Luboš.

Bezděkova komise odhadla, že bez změn bude za 40 let důchodový schodek 120 miliard

Penze Luboš Svačina 19.02.2010 | 13:52 1 Komentář

Komise na důchodovou reformu v čele s Vladimírem Bezděkem přinesla jeden z prvních důležitých poznatků: Bez dalších změn se český důchodový systém už nikdy nedostane z miliardových dluhů.

Podle propočtů komise České republice mimo jiné hrozí, že v roce 2050 bude mít důchodový účet v dnešních cenách schodek kolem 120 miliard korun ročně. Podle Bezděka propočty změnila ekonomická krize, kvůli níž se výrazně propadly příjmy důchodového účtu. Navíc účet, na který se odvádějí peníze vybrané na sociálním pojištění, jež se poté vyplácejí penzistům, byl loni ve schodku 30 miliard korun.

"Z našich prvních analýz vyplývá, že bez změny zákonů bude důchodový systém do budoucna trvale deficitní. Ještě před pěti lety jsme přitom předpokládali, že dalších 15 až 20 let bude důchodový systém mírně přebytkový," říká Vladimír Bezděk.

Cílem desetičlenného týmu je připravit varianty reformních kroků s ohledem na vývoj veřejných financí. Spolupracovat má s ministrem financí Eduardem Janotou a ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou.

Zdroj: ČT24

Jeden komentář: “Bezděkova komise odhadla, že bez změn bude za 40 let důchodový schodek 120 miliard”

  1. Šmidla napsal:

    Nechci podsouvat komisi nekalé úmysly, ale nejde o střet zájmů, jestliže výzkum provádí, byť jen jeden ředitel penzijního fondu. Logika diktuje nějaké zásahy do penzijních systémů. Ale zástupci penzijních fondů vždy přicházejí s katastrofickými scénáři vývoje důchodového systému. Čili jde o způsob řešení. Neznám pana Bezděka a další členy komise, takže se omlouvám, pokud žádný z nich soukromé fondy nereprezentuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.