Středa 23. září. Svátek má Berta.

Bernanke zpět v oblíbeném holubičímu hávu

Investice 18.07.2013 | 11:36 0 Komentářů

Ostře sledované vystoupení hlavního centrálního bankéře světa a tudíž hlavy americké centrální banky nebylo takovou rozbuškou jako v předchozích dvou případech. Valnou část svého projevu v americkém senátu Ben Bernanke věnoval daleko detailnějšímu vymezení podmínek, za nichž by Fed měnil nastavení měnové politiky. Přitom fakt, že několikrát bylo včera zmíněno, že Fed nemusí začít svoji politiku pouze zpřísňovat, ale ve hře je i její uvolnění, hovoří v podstatě sám za sebe.

Charakterem svého vystoupení se tak Bernanke v podstatě zařadil do plejády holubičích výroků jeho kolegů z vedení Fedu, kteří se po květnovém zasedání americké centrální banky snažili svojí rétorikou utlumit prudký růst tržních úrokových sazeb, který vlastně sami přivodili.

Bernankeho včerejší vzkaz tedy spočíval v tom, že jakékoliv eventuální utlumování expanze Fedu (nižší nákupy dluhopisů do bilance) bude velmi pozvolné a nastane, jen pokud zaměstnanost bude dále růst (přírůstky nových míst okolo 200 tisíc měsíčně) a inflace se vrátí ke 2 %. Potom budou nákupy dluhopisů alias politika kvantitativního uvolňování postupně tlumena, přičemž v tomto optimistickém scénáři by měla skončit v polovině příštího roku (tehdy by měla být míra nezaměstnanosti na úrovni 7 %). Stane se tak ovšem pouze za předpokladu, že finanční podmínky se nebudou rychle utahovat – čti nepůjdou rychle vzhůru tržní úroky.

Sečteno a podtrženo: prozatím se není třeba bát, že by Bernankeho Fed přestal v dohledné době chrlit levné dolary.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.