Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Bernanke naznačil možnost snížení sazeb

Šéf Fedu včera v projevu o stavu ekonomiky uvedl, že výhled růstu ekonomiky USA se zhoršil, ale inflační výhled se zlepšil. Podle analytiků to může znamenat brzké a výrazné snížení úrokových sazeb.

Podle Bernankeho bude ekonomická aktivita omezená do konce roku i začátkem toho příštího. Omezení úvěrových trhů a další výkyvy finanční stability v budoucnu ještě omezí ekonomickou aktivitu, přičemž finanční nestabilita a chaos na finančních trzích mohou hospodářskou slabost významně prodloužit. "Pokračující úsilí o stabilizaci finančních trhů je nevyhnutelné," prohlásil šéf Fedu. "Fed bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, aby zlepšil fungování trhu a likviditu," dodal.

Inflace je podle šéfa Fedu stále vysoká, ale oslabení cen ropy a jiných komodit zlepšují inflační vyhlídky. „Máme důvod domnívat se, že inflace klesne velmi výrazně,“ řekl Bernanke. Slabá ekonomika a pokles cen komodit společně s nízkou ekonomickou aktivitou mohou vést k cenové stabilitě. Inflační výhled je však stále nejistý právě kvůli volatilitě na trhu s komoditami.

Podle analytiků jsou vyhlášení Bernankeho signálem k tomu, že Fed brzy přikročí k výraznému snížení úrokových sazeb. Informace byla pro akciové trhy velmi pozitivní, naopak pro dolar byla značně negativní. Díky chaosu na trzích ale akciové indexy v US přesto klesaly a dolar nadále rostl.

Zdroj: Patria. Atlantik FT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.