CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

03. 02. 2011

0 komentářů

Basel III – žádný převrat, jen návrat k rozumu?

 


 

Podle většiny manažerů velkých evropských bank je problémem finančních institucí na kontinentě eroze vztahů mezi bankami a klienty. Větší orientace na akcionáře, transakce a zisky vedlo k odklonu od tradičních priorit, jako byly orientace na zákazníky, konzervativní strategie půjčování a vysoká likvidita. Postupem času tak došlo ke ztrátě důvěry v evropské banky a špatná reputace.

Implemetace Basel III v následujících letech tak může znamenat obnovu staré kontinentální kultury bank a návrat ke stavu, kdy byly rozdíly mezi retailovými a investičními bankami. Právě stírání těchto rozdílů bylo základem pro vznik finanční krize v roce 2008.

Problémem mnoha bankéřů bude také systém odměňování, kdy velké procento bude vypláceno v nepeněžní formě, například v akciích a také po částech (je potřeba přiznat, že nový systém se zdá kvůli častým změnám nepřehledný – pozn. Investujeme.cz). Hlavním cílem je ale přinutit bankéře myslet v dlouhém horizontu, a ne na krátkodobé zisky. „Nemělo by se stávat, že jsou vypláceny okamžité bonusy za krátkodobě sice ziskové transakce, které však představují dlouhodobě vysoké riziko,“ dodává Peter Valert, Managing Partner DLA Piper LLP Prague.
Zdroj : Tisková zpráva DLA Piper

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *