Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Banky ztrácejí deset procent

Oba bankovní tituly obchodované na pražské burze dnes výrazně ztrácejí. Rakouská Erste Bank klesla už o více než 10 %, Komerční banka je k této metě velmi blízko.

Pražská burza dnes začala den výrazným poklesem, na čemž se podílejí zejména finanční tituly. Ztráta rakouské Erste Bank už přesáhla jedenáct procent, když se cena akcie dostala až ke hladině 230 korun za akcii. Akcie reagovala na včerejší pokles o více než 12 % na domácím rakouském trhu. Ztrácejí i další banky, jako je Raiffeisen, nebo UniCredit.

Výrazné ztráty zaznamenává také Komerční banka, která klesá o bezmála deset procent na cenu kolem 1810 korun za akcii. Oba tituly, stejně jako index pražské burzy PX (ztráta téměř 5,5 %) klesají na své nejnižší hodnoty za posledních pět let.

Důvodem nejspíše bude strach investorů z možného snížení ratingu bank, které mají své divize ve střední Evropě, od agentury Moody´s. Ta tento krok odůvodňuje zhorošováním situace v regionu a velkou závislostí středoevropských dcer od mateřských bank, které by však pomoc mohly omezovat.

Výrazně ztrácí také další rakouská firma, pojišťovací společnost VIG, která padá o osm procent a developerská společnost ORCO, která propadla o devět procent.

Zdroj: Patria

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.