Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Banky se mohou z nízkých sazeb těšit ještě nějakou dobu

14.týden byl poznamenán Velikonocemi, makrodaty a situací v Řecku. Své řekly i centrální banky na obou stranách Atlantiku. Američané opět zapomněli šetřit a pustili se do utrácení (komentář Commerzbank).

Začátek uplynulého týdne poznamenalo velikonoční pondělí, kdy byly zavřené burzy prakticky v celé Evropě, Austrálii a dokonce i v Číně. Velmi nízké pondělní objemy obchodů ve Spojených státech tak příliš nevypovídaly o reakci, kterou vzbudila páteční data z trhu práce. Čísla nebyla vyloženě dechberoucí, ale potvrdila obrat, který by mohl vést k poklesu nezaměstnanosti jako poslednímu signálu hospodářského zotavení. Index Dow Jones v reakci atakoval hranici 11000 bodů, ale překonat se mu ji nepodařilo a tak tomu bylo i v následujících dnech.

Někteří investoři využívali každé záminky k zavření zisků na svých pozicích, aby se vzápětí našel dostatek volných peněz, které zaujaly jejich místo a držely tak trhy v rovnovážném stavu. Největší příležitostí k poklesům se stal evergreen jménem Řecko. Řecká vláda se snaží ze všech sil vyhnout drsným opatřením, nutným ke snížení deficitů veřejných rozpočtů, a hledá proto různé jiné cesty, které se ukazují býti ne příliš reálnými. Mezitím náklady na zajištění řeckého úvěrového rizika (CDS), a tedy i rozdíl mezi rizikovou přirážkou německých a řeckých státních dluhopisů, stouply na úroveň rozvojové země. Abychom přešli od abstraktního ke konkrétnímu – jenom náklady na financování dluhu (úroky) se dostávají na úroveň, kterou nebude možné profinancovat a Řecko shání peníze, kde se dá jen na tuto rozpočtovou položku, a tím opět zvyšuje zadlužení a náklady na zadlužení. K tomu všemu si ještě řecké banky řekly o další peníze z balíku, který byl určen na sanaci bank v lepších dobách. Nejsilnější reakce postihla evropské trhy ve čtvrtek, kdy klesly na osmidenní minima.

V týdnu o sobě daly vědět i centrální banky. Americký FED zveřejnil zápis z posledního zasedání, kde Ben Bernanke dal najevo, že se zvyšováním sazeb nehodlá spěchat, protože ekonomika má před sebou ještě určité výzvy. Evropská centrální banka také potvrdila sazbu na 1%. Šéf Trichet ve svém prohlášení předpověděl spíš slabší růst v Eurozóně a poté se ukázal jako optimista, když prohlásil, že bankrot není v Řecku na pořadu dne.

Americká makrodata ukazovala na to, že hospodářství opravdu nabírá dech, zatímco evropská byla lehce negativního vyznění. Americké maloobchodní řetězce vykázaly v březnu nárůst tržeb o 9%, což je dobrá zpráva v ekonomice tažené spotřebou domácností. Růst spotřeby se týkal i online obchodníka Amazon.com, jehož akcie ve čtvrtek vyskočily o 4,4%. Dařilo se i technologickým titulům. Akcie Apple pokračovaly v překonávání historických maxim po úspěšném nastartování prodeje nového tabletu iPad. Akcie výrobce smartphonů Palm Inc. si ve středu připsaly 20% na základě spekulací o možném převzetí. Fúze hrály prim v letectví. Ve čtvrtek podepsaly British Airways a Iberia smlouvu o sloučení v hodnotě 8 mld. dolarů, které povede ke vzniku třetích největších aerolinií na světě. Zároveň se objevily spekulace o možné fúzi United Airlines a US Airways Group, která by vedla k vytvoření druhých největších aerolinek ve Státech.

V příštím týdnu nás čekají další ukazatele spotřeby ve Spojených státech za březen, u kterých budeme zvědavi, jestli budou pokračovat pozitivní překvapení. Určitě bude pokračovat dalšími díly seriál o Řecku. Páteční data o německém exportu ukázala, že situace okolo Řecka Eurozóně pouze neškodí, protože levné euro zlevňuje evropské zboží.    

Marie Kolovratová,
COMMERZBANK AG

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.