Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Banky, které ovládají všechny peníze světa, se spojily

Investice 13.10.2010 | 10:20 0 Komentářů

Rozhovor s ekonomem Štěpánem Pírkem ze společnosti Colosseum.

Praha – Cenová stabilita je nežádoucí. Pokud nebude inflace, celý systém se zhroutí, a proto centrální banky doslova lijí peníze na trh. Nedůvěra ve finanční systém je jedním z motivů k nákupu zlata. Lidé si moc dobře uvědomují, že jeho hodnota je už stovky let stabilní, říká Štěpán Pírko z investiční společnosti Colosseum.
Září na burzách patřilo k nejlepším obchodním měsícům za poslední desítky let. Index S&P 500 přidal 9 procent. Kde se po prázdninách vzalo tolik dobré nálady?
Zcela zásadní vliv má činnost centrálních bank. Ty podporují trhy tím, že stále nakupují státní dluhopisy a další aktiva. Investoři, kteří prodejem těchto investic získají od centrálních bank peníze, je pak nalévají do dalších aktiv – akcií, komodit nebo nemovitostí. Dá se říci, že centrální banky touto činností podporují ceny všech investic.

Blogy Štěpána Pírka na Aktuálně.czNesmyslnost záchran aneb Kdy krize skončí?Boj ohně a ledu
Na konci srpna se na zasedání Federal Reserve v Jackson Hole stalo něco, co považuji za zlomovou událost pro aktuální dění na burzách. Zasedání se zúčastnili i šéfové dalších světových centrálních bank. Podle mě byly právě zde položeny základy pro zářijový růst.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.