Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Bankéři se sešli s premiérem Janem Fischerem

Banky Daniel Kuchta 27.11.2009 | 13:16 0 Komentářů

Představitele České bankovní asociace (ČBA) přijal v pátek ráno v Kramářově vile premiér České republiky Jan Fischer. Cílem setkání byla diskuse nad otázkami dotýkajícími se finančnictví a ekonomiky (tisková zpráva ČBA).

Představitelé ČBA vyjádřili stávajícímu kabinetu podporu v jeho přístupu ke správě veřejných financí. „Prosazovat škrty ve výdajích je vždy velice nepříjemné, stejně jako i některá daňová opatření. Důslednost, s jakou premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota přistoupili k redukci schodku státního rozpočtu na příští rok, proto zasluhuje respekt,“ prohlásil výkonný ředitel ČBA Josef Tauber.

Předseda vlády naopak ocenil podporu a expertizu bankovního sektoru ve věci snižování deficitů. Obě strany se však shodly na tom, že i redukovaný schodek je stále vysoký a změny proto musí pokračovat.

Jedním z dalších témat diskuse byl rovněž boj s lichvou. Premiér se s bankéři shodl na nutnosti bojovat s tímto jevem systémovými prostředky a na účelnosti sjednocení dohledu nad finančním trhem.

Mezi klíčové otázky pro evropské bankovnictví patří nyní nová architektura dohledu a regulace na evropské úrovni. ČBA se v diskusi přihlásila ke skeptickým stanoviskům České národní banky ohledně vzniku nových celoevropských dozorových institucí.

I my jsme přesvědčeni, že řešení je třeba hledat na těch trzích, kde dohled selhal, spíše než vytvářet nové instituce na úrovni, z níž nemusí být finanční mikrosféra viditelná dostatečně zřetelně,“ uvedl Josef Tauber. Bankéři se s premiérem dohodli na vzájemném předávání informací o dalším vývoji v těchto i v dalších otázkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.