Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Banka Dexia ohrožuje rating Belgie, varovala Moody’s

Investice 08.10.2011 | 11:31 0 Komentářů

Stát možná bude brzy muset francouzsko-belgickou banku sanovat velkou sumou

New York/Brusel – Mezinárodní ratingová agentura Moody’s varovala před snížením dosavadního stupně úvěrové spolehlivosti Belgie, který je Aa1.
Odůvodnila to možností, že stát bude muset v dohledné době výraznými sumami sanovat francouzsko-belgickou banku Dexia, a tím zvýší veřejné zadlužení.
Agentura uvedla, že zařadila rating belgických státních dluhopisů Aa1, který je jeden stupeň pod nejvyšším hodnocením Aaa, do režimu pozorování. To podle tradice znamená, že rozhodnutí o snížení nebo zachování ratingu agentura učiní do 90 dnů, připomněla agentura Reuters. Riziko pro Belgii vidí Moody´s také v možných dopadech nárůstu veřejného dluhu na zhoršení ekonomik v celém regionu.
Negativní výhled má Brusel i u S&P a Fitch
Další velké ratingové agentury Standard &Poor’s a Fitch přiřadily v uplynulém roce svým hodnocením Belgie na stupni AA+ negativní výhled, což znamená, že rating by se mohl snížit. Obě upozornily, že belgická vláda by v důsledku nedosažení politické dohody nemusela být schopna plnit plán snižování rozpočtového deficitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.