Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Babiš: Vláda by si měla zachovat kontrolu nad ropovody

Investice 24.04.2014 | 22:43 0 Komentářů

Ministr financí je proti většímu propojení PKN Orlen a státních podniků Mero a Čepro.

Babiš: Vláda by si měla zachovat kontrolu nad ropovody

Praha/Skalica – Česká vláda by se neměla vzdávat kontroly nad strategicky důležitou infrastrukturou pro přepravu ropy a ropných produktů. Agentuře Reuters to řekl ministr financí Andrej Babiš na jednání české a slovenské vlády ve Skalici.

Polská společnost PKN Orlen, která je většinovým vlastníkem Unipetrolu kontrolujícího Českou rafinérskou, podle ministra navrhla spojení těchto svých aktivit v ČR se státními podniky pro přepravu ropy a ropných produktů Mero a Čepro. Babiš však tento plán nepodporuje.

Babiš rovněž uvedl, že se bude snažit dosáhnout s PKN dohody, která by zajistila dlouhodobý provoz závodů České rafinérské. Ta je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Státní distributor paliv Čepro provozuje v ČR produktovody o celkovém objemu 47 tisíc metrů krychlových. K dispozici má 650 skladovacích nádrží, jejich kapacita je 1,76 milionu metrů krychlových. Společnost také provozuje po celé zemi síť 191 čerpacích stanic EuroOil. Společnost Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.