CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

05. 09. 2014

0 komentářů

Babiš podal trestní oznámení kvůli staré pohledávce Škody

 


 

Babiš podal trestní oznámení kvůli staré pohledávce Škody

Praha – Nezákonné vypořádání dluhů po prodeji Škody Auto v devadesátých letech minulého století se bude možná dále řešit u soudů i poté, co se stát nedávno s Volkswagenem dohodl na urovnání dlouhodobého sporu.

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti se společností Prisko. Ta měla od začátku devadesátých let na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody poté, co stát automobilku v roce 1991 prodal německému koncernu.

Podle ministerstva financí, které je jediným akcionářem společnosti Prisko, byla této firmě způsobena škoda přes 235 milionů korun v souvislosti s pohledávkou za společností Motokov.

Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě s tím, že podezření ze spáchání trestného činu pramení z událostí z roku 1995.

REKLAMA

Společnost Prisko se v tomto roce smluvně zavázala spolupracovat se společností Volkswagen na vymáhání pohledávky v hodnotě 676 milionů korun za společností Motokov. Na základě uzavřených dohod se Volkswagen a Prisko staly ideálními spoluvlastníky pohledávky v poměru 55,4 procenta Prisko a zbytek Volkswagen. Společnost Prisko se ovšem v roce 1996 s Motokovem vyrovnala, aniž by o tom německou stranu informovala.

Babiš: Je to skandál mých předchůdců

„Tím byla poškozena jak společnost Volkswagen, tak i sama společnost Prisko. To bylo později příčinou táhlých arbitrážních a soudních řízení mezi oběma společnostmi, nárůstu úroků z prodlení a vynakládání nemalých nákladů na tato řízení,“ uvedlo ministerstvo financí. Společnost Volkswagen přitom v rozhodčím řízení uspěla a Prisko muselo uhradit způsobenou škodu.

„Je to skandál bývalých ministrů financí. Jenom tím, že případ neřešili, původní částka nutná k narovnání narostla o více jak 150 milionů na úrocích z prodlení a o více jak 80 milionů na nákladech řízení,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ministerstvo v červenci 2014 uzavřelo jménem společnosti Prisko s Volkswagenem dohodu o vypořádání a narovnání. Dohodou bylo dosaženo ukončení dalšího soudního či exekučního řízení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *