Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Australský dolar – Už i malebná Austrálie se potýká s ekonomickými problémy

Investice 03.04.2015 | 14:23 0 Komentářů

Úzké obchodní vztahy s Čínou, výborně cílený fiskální stimul, ano řeč je o Austrálii, zemi, které se jako jedné z mála vyspělých zemí podařilo vyhnout recesi v průběhu finanční krize. Nyní je realita jiná.

Růst hrubého domácího produktu zpomalil a ještě víc znepokojující je nezaměstnanost, která vykazuje vzestupnou tendenci. Toto zpomalení je důsledek poklesu světových cen komodit v minulém roce. Vysoké ceny železné rudy a uhlí vyvolaly svého času investiční boom do dolů v Austrálii. Tyto zlaté časy jsou pravděpodobně pryč. Podle ekonomické prognózy BIS se očekává pokles investic v průběhu příštích čtyř let o dalších 40 %.

Pokles cen komodit udělal díru do státního rozpočtu, jelikož příjmy z daní byly v minulém roce nižší, než se předpokládalo. Nedávno také ministr financí zvýšil odhad rozpočtového deficitu na 2,5 % HDP, přičemž uvedl, že předpokládaný návrat k přebytku by měl být v roce 2019. Tento verdikt zvýšil politické napětí ve vládě, protože vláda bude muset přistoupit ke snižování nákladů rozpočtu.

Firmy se stále více zdráhají investovat. Byznys důvěra je nízká v porovnání s předchozími roky. Australský statistický úřad zveřejnil údaje, které ukazují, že investiční výdaje mají klesnout na 109,8 biliónu australských dolarů v letech 2015 – 2016, což je o 12,4 % méně než v prvním odhadu pro roky 2014 – 2015. Celkové investiční náklady společností klesly o 2,2 % na čtvrtletní bázi v období tří měsíců do konce prosince 2014.

Reserve Bank of Australia (RBA) v minulém roce nebyla ochotná uvolnit měnovou politiku, byť ekonomika zpomalila a na trhu práce se situace zhoršila. Tato „neochota“ pramenila ze strachu, že nízké úrokové sazby mohou nadhodnotit již napěněný trh s nemovitostmi. V rámci národní úrovně ceny domů v Austrálii vzrostly za posledních 12 měsíců o více než 8 %. Zejména trh s bydlením v Sydney vykazuje podle našeho názoru známky bubliny.

Regulační úřad Australian Prudential Regulation Authority (APRA) udělal rázné opatření na rizikové hypoteční úvěry, čímž dal australské rezervní bance dostatečný prostor snížit úrokové sazby na rekordní minimum 2,25 %. Podle analytiků dotázaných agenturou Bloomberg bude RBA pokračovat v uvolněné měnové politice. Očekávají, že australská rezervní banka sníží úrokové sazby na pouhé 1,5 % do konce roku 2015.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena futures na australský dolar by mohla v nejbližších třech až šesti měsících pokračovat v poklesu minimálně na úroveň 0,7300 bodu. Případný nákup je vhodné provést při růstu ceny ze současných 0,7801 na 0,8800 bodu.

Graf č. 1: Vývoj ceny futures na australský dolar (zdroj: emax)

clipboard0870

Hlavní důvody, proč očekáváme pokles ceny australského dolaru

1. Australská rezervní banka snížila úrokové sazby na rekordní minimum 2,25 %

Australská rezervní banka (RBA) v únoru roku 2015 snížila hlavní úrokovou sazbu na rekordní minimum 2,25 %. Tímto krokem se snaží podpořit domácí ekonomiku, na kterou dopadají klesající ceny komodit. Taktéž slabá inflace poskytla RBA více prostoru ke stimulaci domácí ekonomiky. Ke snížení sazeb došlo poprvé od srpna 2013.Guvernér RBA Glenn Stevens uvedl, že růst produkce zůstane s největší pravděpodobností poněkud déle pod úrovní trendu, a míra nezaměstnanosti bude vyšší, než se původně očekávalo. Podle Stevense má uvolněná měnová politika za účel částečně kompenzovat bolestivý pokles cen komodit, jež potkal mnohé vývozce nerostných surovin z Austrálie. Ten měl negativní dopad jak na zisky společností, tak i na těžební investice. Dále dodal, že situace je samozřejmě těžší díky zdlouhavému zpomalení Číny, která je největším australským importérem. Pakliže Čína bude i nadále zpomalovat, je podle našeho názoru velmi pravděpodobné, že dojde v Austrálii k dalšímu snížení úrokových sazeb. Rozhodnutí RBA snížit úrokové sazby na 2,25 % bylo dáno naléhavostí zmírnit kroky jiných centrálních bank, což pro Australskou rezervní banku znamenalo nutnost následovat globální trend uvolněné měnové politiky, aby zastavila svou měnu od nekonkurenceschopné úrovně. Stevens upozornil na skutečnost, že nižší kurz australského dolaru bude potřebný k dosažení vyváženého růstu v ekonomice.

Graf č. 2: Klíčová úroková sazba RBA v % (zdroj: Bloomberg)

clipboard0871

2. Čínská ekonomika zpomaluje a australská ekonomika také není výjimkou 

Čínská ekonomika čelí v letošním roce zvýšenému tlaku na zpomalení. Tamní vláda snížila svůj cíl růstu pro rok 2015 na 7 %, což je nejpomalejší expanze za více než dvě desetiletí. Čínská makroekonomická data potvrzují, že druhá největší světová ekonomika ztrácí jiskru. To je jasný signál pro potřebu dalšího podpůrného opatření. Průmyslová produkce v únoru vzrostla meziročně o 6,8 %, což vypovídá o jejím nejslabším tempu od konce roku 2008. Investice do fixního kapitálu, jež jsou hlavním tahounem čínské ekonomiky, vzrostly o 13,9 %, odhadované tempo bylo 15 %. Maloobchodní tržby vzrostly o 10,7 %, nejnižší tempo za posledních 10 let.

Australský statistický úřad zveřejnil údaje hrubého domácího produktu (HDP) Austrálie. Ekonomický růst v posledním kvartále loňského roku zpomalil na 2,5 % z tempa 2,8 % v předešlém roce a šestiprocentního tempa v roce 2012. Výzkumné centrum Capital Economics má obavy z další ekonomické rány, která je podle odhadů analytiků centra na cestě. Capital Economics očekává zpomalení ekonomického růstu Austrálie na 1,8 % v roce 2015. Výzkum Capital Economics také ukazuje, že investice do těžby nerostných surovin prudce poklesne v příštím roce, a současně investice do netěžařských společností nebude mít tu schopnost vyplnit díru na trhu.

Graf č. 3: Vývoj HDP meziročně v Austrálii a Číně v % (zdroj: Bloomberg)

clipboard0872

3. Propad ceny železné rudy se podepsal na ekonomice Austrálie

Čína tvoří více než dvě třetiny z globální dovozu železné rudy a produkuje tolik oceli jako zbytek světa dohromady. Čínská vláda stanovila pro rok 2015 cíl ekonomické expanze na 7 %, což je nejnižší růst za více než 15 let. V roce 2014 se cíl pohyboval na 7,5 %, ekonomika ovšem v reálu rostla o 7,4 %. Náměstek generálního tajemníka Li Xinchuang z Iron Steel Association sdělil na konferenci v australském Perthu, že ocelářské výstupy v Číně se budou snižovat. Navíc podle jeho slov poptávka letos dosáhla svého vrcholu. Náměstek dodal, že se předpokládá pokles poptávky na 814 000 000 tun z loňských 823 000 000 tun. Podle údajů UBS Group AG výroba pravděpodobně poklesne letos poprvé od začátku roku 1980.

Producenti železné rudy čelí kruté realitě. Cena železné rudy v Číně zaznamenala již pohyb pod 55 USD za tunu, což je nejnižší hodnota od května 2008. Podle údajů

ínského Národního statistického úřadu hodnota importu železné rudy v Číně klesla v únoru 2015 na 4,8 miliard CNY z lednových 5,63 miliard CNY. Matthew Hodge, ekonom Morningstar, uvedl, že čínská spotřeba oceli dosáhla svého vrcholu a růst námořní poptávky po železné rudě bude mizivý. Austrálie, která je největším světovým vývozcem železné rudy, snížila svůj výhled pro ceny v letošním roce, jelikož na trhu dominuje výrazný globální nadbytek. Cena železné rudy je velmi důležitá pro vývoj australského dolaru.

Graf č. 4: Čínský import železné rudy v miliardách CNY (zdroj: Bloomberg)

clipboard0873

4. Technická analýza australského dolaru

Cena australského dolaru se dlouhodobě pohybuje v medvědím trendu. Tuto skutečnost potvrzují i klouzavé průměry (rychlejší EMA 50 a pomalejší EMA 100), které se nachází nad cenou, což je známka klesajícího trendu. Z grafu je patrné, že trh dlouhodobě akceptoval předchozí supportní (nyní rezistentní) úroveň 0,8600, avšak tato úroveň byla napotřetí proražena. Od doby, co cena prorazila tuto psychologickou úroveň, má tendenci dosahovat nových minimálních hodnot se sklonem k vytváření nových rezistentních úrovní, od kterých se následně odráží směrem dolů. Na týdenním grafu můžeme pozorovat, že cena australského dolaru se od začátku února drží v užším bočním pásmu se supportem na úrovni 0,7600. Očekáváme, že tato cena bude proražena a australský dolar bude dál oslabovat.

Graf č. 5: Týdenní cenový vývoj futures na australský dolar (zdroj: emax.cz)

clipboard0874

Možná rizika

  1. Australská rezervní banka (RBA) nepřikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb v zemi.

  2. Čína zvýší poptávku po železné rudě, což by poté vedlo k vyššímu čínskému importu železné rudy z Austrálie.

  3. Vysoká poptávka po železné rudě by způsobila růst její ceny, což by následně vedlo k rozpoutání investic do těžby této komodity.

Závěr

Důvody, proč v časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme pokles ceny australského dolaru

  1. Australská ekonomika roste pomalým tempem.

  2. Australská rezervní banka by mohla přistoupit ke snížení úrokových sazeb.

  3. Slabší poptávka ze strany Číny bude tlačit cenu železné rudy dolů, což bude mít neblahý vliv na australský dolar.

  4. Investoři nebudou mít zájem investovat do těžebního sektoru, který je pro Austrálii významný.

  5. Cena australského dolaru se podle technické analýzy nachází v silném sestupném trendu.

 

Specifikace kontraktu

Futures kontrakt na australský dolar (CME Group)

Měsíc dodání červen 2015 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

Objem kontraktu 100 000 AUD

Kurz v USD/AUD

Hodnota bodu: 1 bod = 10 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 10 USD)

Margin 2750 USD/kontrakt

Eva Mahdalová, analytik, Colosseum, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.