Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Audi připomene zapomnětlivým, že zbytečně pálí palivo

Investice 22.04.2010 | 16:23 0 Komentářů

Klimatizace zvyšuje spotřebu minimálně o tři, čtyři desetinky litru

Praha – Určitě se s s tím už setkal každý řidič. Ráno, když potřeboval odmlžit zadní okénko, zapnul jeho vyhřívání a nechal tlačítko zapnuté, i když výhled dozadu již byl naprosto perfektní. Stejně tak třeba si nevšiml, že spolujezdec si zapnul vyhřívání sedačky, a když před x kilometry z auta vystoupil, nechal samozřejmě sedačku hřát dále. Čím je auto modernější, technologicky vyspělejší a vybavenější, tím více riziko nějakého zbytečně zapnutého spotřebiče narůstá.
Audi poprvé vloni představilo ve své novince Audi A5 sportback systém elektronického hlídače zbytečně zapnutných spotřebičů. Ne, že by vůz sám věděl, co zapnuté mít chceme, a co nikoli, ale můžeme si to zkontrolovat. Díky jedinečné další přidané funkci palubního počítače.
Systém mohl redaktor Aktuálně.cz otestovat v sedanu A4 s motorem 2,0 TDI. Audi totiž tento systém postupně začíná montovat i do dalších modelů. Ovládání je jednoduché – stačí v menu palubního počítače – ovládané dvěma tlačítky na páčce stěračů, nalistovat příslušné menu a pak už je sledovat, co je zapnuté zbytečně. Světla denního osvětlení se na jednoduchém grafu nijak neprojeví, stejně jako nemá prakticky žádný vliv zapnuté rádio. Mírně se linka na displeji pohne v případě naplno zapnutého vyhřívání obou předních sedaček, ještě více v případě vyhřívání zadního skla a samozřejmě největší vliv má zapnutá klimatizace.
Klimatizace nebyla prakticky potřeba
Vůz jsem testoval ještě za poměrně studeného jarního počasí, takže k dosažení požadoavné teploty se klimatizace nemusela prakticky namáhat, podstatně horší by to bylo ale v případě jeíjho zapnutí v autě, které v létě celý den stálo na sluníčku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.