Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Apple překvapil, má za sebou další rekordní čtvrtletí

Investice 27.04.2015 | 23:49 0 Komentářů

Za první tři měsíce letošního roku se tržby firmy zvýšily o více jak čtvrtinu na 58 miliard dolarů.

Apple překvapil, má za sebou další rekordní čtvrtletí

Cupertino – Americký Apple má za sebou další rekordní čtvrtletí. Za první tři měsíce letošního roku se tržby firmy zvýšily o více jak čtvrtinu na 58 miliard dolarů. O třetinu také vzrostl zisk firmy na 13,6 miliardy dolarů. Společnost tak opět překonala odhady analytiků.

Za pozoruhodnými výsledky Applu stojí hlavně prodeje telefonů iPhone, které firmě přinesly o 55 procent více tržeb než před rokem. Nejnovější model iPhone 6 oproti předchůdcům citelně vyrostl a firma také poprvé nabízí dvě různé velikosti.

Apple také potvrdil, že se mu daří dobývat Čínu. Jeho příjmy zde meziročně poskočily o více jak 70 procent. Firma ale rostla ve většině světa. O pětinu se zvýšily i příjmy firmy v domácích Spojených státech. Jediným sledovaným regionem, kde se Applu nedaří, je Japonsko.

Podle firmy přinesl rekordní příjmy také obchod s aplikacemi App Store. Konkrétní čísla ale firma nezveřejnila. Naproti tomu dále pokračoval propad prodejů tabletů iPad, které firmě vydělaly o 30 procent méně než loni.

Kromě představení výsledků firma také oznámila, že prodlouží svůj program zpětného odkupu akcií. Apple zvýšil objem prostředků připravených na jejich nákup na 140 miliard dolarů, které chce využít do roku 2017. Zároveň také o 11 procent navýšil čtvrtletní dividendu. Na její výplatu si však Apple tradičně hodlá půjčit. Na účtech společnosti sice leží zhruba 200 miliard dolarů, ale velkou část peněz Apple drží na zahraničních účtech. Pokud by prostředky převedl do Spojených států, musel by peníze totiž zdanit.

Vynikající výsledky z poslední doby vynesly vysoko hodnotu akcií společnosti. Ty za poslední rok posílily o více jak 60 procent a Apple je s tržní hodnotou přes 750 miliard dolarů zdaleka nejhodnotnější firmou světa. Dá se očekávat, že při otevření burzy akcie firmy díky zvýšení dividendy a nečekaně dobrým výsledkům dále porostou.

Nové iPhony měly obrovský úspěch již v posledním čtvrtletí loňského roku, ve kterém Apple vykázal růst tržeb o třetinu na 75 miliard dolarů s čistým ziskem 18 miliard dolarů, čímž firma překonala světový rekord v největším zisku za tři měsíce, který držela ruská plynárenská společnost Gazprom.

Podle údajů agentury Gartner navíc Apple v posledním čtvrtletí prodal celosvětově nejvíce chytrých telefonů a sesadil tak z první příčky jihokorejský Samsung.

Americká firma navíc začala minulý týden prodávat své chytré hodinky Apple Watch. Podle prvních odhadů s nimi slaví úspěch a jen za první den předobjednávek se ve Spojených státech prodalo zhruba milion kusů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.