Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Antidiskriminační zákon: Lze odmítnout ženu či muže?

Investice 13.09.2009 | 22:27 0 Komentářů

Podmínkou je legitimní cíl, přiměřenost a nezbytnost omezení

Praha – Od září je účinný antidiskriminační zákon. Nejde o žádnou revoluční novinku, která by obrátila svět, v němž žijeme, naruby. „V podstatě jen shrnuje to, co už v českém právním řádu existuje. Nikoho nepokoří a nikoho zrovna nezachrání,“ míní ombudsman Otakar Motejl.
Význam normy je podle něj především preventivně-výchovný. „Většina lidí je přesvědčena, že zde žádná diskriminace není a nikdo z nás se takového jednání nedopouštíme. To je ale omyl. Antidiskriminační zákon připomíná, že diskriminace existuje. Sice ji nevyřeší, ale naučí nás vnímat ji, lépe si uvědomovat naše vlastní jednání a analyzovat, zda se chováme v souladu s jeho pravidly. Pokud ano, zákon nám starosti dělat nebude,“ předpokládá Motejl.
Toho, že antidiskriminační zákon přinese nová omezení, se nemusíme bát ani podle advokátky Kláry Veselé Samkové. „Nedomnívám se, že by ten zákon přinášel nějaké nové povinnosti, avšak otevírá prostor pro vymožení dodržování těch stávajících,“ říká Veselá Samková.
#infoboxLepší obrana než dosud
Bránit se proti diskriminaci bylo až dosud velmi problematické. Dostatečné a konkrétní možnosti poskytovaly zatím snad jen pracovně-právní předpisy. K řešení problémů z jiných oblastí bylo třeba přistupovat víceméně tvůrčím způsobem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.