CZK/€ 24.710 -0,02%

CZK/$ 22.791 +0,20%

CZK/£ 28.835 +0,15%

CZK/CHF 25.074 -0,39%

22. 02. 2024

0 komentářů

Ani freelancer není „free“ od daňových povinností

 

Navigace daněmi pro digitální nomády a freelancery přináší v éře rostoucí flexibility práce značné výzvy. Digitální nomádi a freelanceři, kteří pracují na dálku z různých zemí, se musí potýkat s komplikovanými daňovými povinnostmi, které vyplývají z jejich mobilního způsobu života.

Loading



 

Obtížné dokazování

Jedním z příkladů je případ českého programátora freelancera, který žije v Praze, ale pracuje pro klienty jak v České republice, tak v Německu, a část roku stráví v Německu. Přestože je daňovým rezidentem České republiky a své příjmy daní v Česku, německý daňový úřad upozornil na potenciální nedostatky v jeho daňovém přiznání. Tento případ poukazuje na typickou dilema digitálních nomádů: obtížnost dokazování, v kterém státě byla práce skutečně vykonána.

Zaměstnanci, kteří cestují do zahraničí na kratší dobu než šest měsíců, obvykle nečelí významným daňovým důsledkům díky mezinárodním smlouvám o zamezení dvojího zdanění. Situace se však komplikuje, pokud zaměstnanec stráví v zahraničí více než půl roku. V tomto případě se musí registrovat u místních finančních úřadů.

Komplikovaná situace rovněž nastává u zdravotního a sociálního pojištění. Předtím, než zaměstnanec vyjede, by měl mít potvrzení od České zprávy sociálního zabezpečení, že podléhá českému systému sociálního pojištění. To je takzvaná „A1“, formulář, který platí v celé Evropské unii. Když zaměstnanec vycestuje kamkoliv mimo Evropskou unii, musí si zjistit, jestli mu nevzniká povinnost podle místních předpisů. Je určitě nezbytné se i při pobytu na takto krátkou dobu podívat zároveň na imigrační předpisy a jejich specifika.

REKLAMA

Stálá provozovna

Pro freelancery je situace ještě složitější. Bez ohledu na délku pobytu v zahraničí musí zvážit místní právní požadavky na vykonávání jejich činnosti. Klíčovým faktorem je zde pojem „stálá provozovna“. Jde o daňový koncept, který znamená, že freelancer má v cizí zemi místo určené pro svou činnost. Nemusí jít o nějakou kancelář, může to být klidně jen chatrč na pláži, kterou bude mít pronajatou na své jméno. Zároveň platí, že činnost v provozovně musí vykonávat dlouhodobě a trvale, přičemž zvyklost říká, že je to minimálně 6 měsíců. Pokud však freelancer vyjede na kratší dobu, obvykle mu stálá provozovna nevzniká, a proto své příjmy stále daní v České republice.

Proměnlivý svět digitálního nomádství a freelance práce vyžaduje proaktivní přístup k plánování a dodržování daňových povinností. S rostoucím zájmem finančních úřadů o sledování ekonomických aktivit na dálku je nezbytné porozumět složitostem daňových zákonů a sociálního zabezpečení. Ať už jde o zajištění potřebné dokumentace před odjezdem, nebo o pochopení specifik místních daňových předpisů, klíčem k úspěchu je důkladná příprava a v případě potřeby konzultace s daňovými odborníky.

Miroslav Kocman, daňový expert poradenské kanceláře Rödl & Partner

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *