CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

18. 12. 2013

0 komentářů

Angela Merkelová jmenována potřetí v řadě německou kancléřkou. Co můžeme čekat od velké koalice?

 


 

O předsedovi vlády rozhoduje u našich západních sousedů parlament, v němž získala 462 hlasů z 621.  Angela Merkelová (59) byla už rovněž jmenována prezidentem Joachimem Gauckem v  paláci Bellevue, od něhož obdržela jmenovací dekret. Kancléřka tak bude šéfovat velké koalici složené z konzervativní unie CDU/CSD a sociální demokracie SPD, stejně jako tomu bylo v letech 2005–2009. Německé parlamentní volby se konaly již 22. září. Ačkoliv v nich strana Angely Merkelové vyhrála s vysokým náskokem 41,5 procenta, na koalici s SPD (25,7 procenta) se domluvila až po 3 měsících vyjednávání. Novým ministrům a ministryním by rovněž dnes měly být předány pověřovací listiny prezidentem. Ti se zítra chopí svých úřadů, avšak výraznější změny v německé politice nastanou až v novém roce po svátcích.

Obě strany se zatím domluvily, že jejich kroky budou vést ke snížení závislosti země na jaderné energetice a ustanovení minimální mzdy. Ta povede k růstu pracovních nákladů, což by se mohlo projevit problémy na pracovním trhu. V mezinárodních vztazích se Německo bude snažit o znovunalezení cesty ke svému západnímu partnerovy USA po kauzách odposlechů mobilního telefonu kancléřky a jiných evropských politiků. Prioritou zůstává i podpora evropské integrace a pečování o znovuoživení evropského hospodářského růstu.

V křesle ministra financí nadále zůstává Wolfgang Schäuble (71), který bude opět pevnou rukou kontrolovat, zdali evropské země snižují své zadlužení a přistupují k úsporným opatřením. Ursula von der Leyen (55) se stala první ženou v čele ministerstva obrany v německé historii. Bude-li se jí dobře dařit v tomto úřadu, tak je pro stranu nadějí, že by mohla v budoucnu nahradit právě Merkelovou ve vedení křesťanských demokratů.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Závod za uhlíkovou neutralitou ovlivní i investice

Zdroj: Pixabay.com Zelené investice hrají v ekonomice stále větší roli. Nejen evropské země upínají síly k ekologii a uhlíkové neutralitě. Vlády přicházejí s ambiciózními plány, které s ní počítají v dohledu několika desítek let. Se změnou prostředí musí počítat i investoři.

Text: Karel Pučelík

02. 06. 2021

Merkelová: Blázen nebo génius?

Merkelová: Je blázen, nebo génius?

Německo snižuje (dočasně) obě sazby daně z přidané hodnoty. Standardní z 19 na 16 procent, sníženou ze sedmi na pět procent. Angela Merkel jde znovu – po kolikáté již? – proti proudu. Krizi řeší (mimo jiné) snížením daní.

Text: Luboš Smrčka

03. 07. 2020

Vlajka Velké Británie

Nejen brexit. Británie se bude muset rozhodnout i o znárodňování

Za několik dní čekají Velkou Británii další předčasné parlamentní volby. Lze očekávat, že je rozhodne brexit, který je také příčinou jejich vypsání. Mediální pozornost je věnována samozřejmě hlavně tomuto, zdá se, nikdy nekončícímu tématu. I když se ale pokusíme na brexit chvíli nemyslet, tak i v tom případě […]

Text: Karel Pučelík

06. 12. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.