CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

18. 12. 2013

0 komentářů

Angela Merkelová jmenována potřetí v řadě německou kancléřkou. Co můžeme čekat od velké koalice?

 


 

O předsedovi vlády rozhoduje u našich západních sousedů parlament, v němž získala 462 hlasů z 621.  Angela Merkelová (59) byla už rovněž jmenována prezidentem Joachimem Gauckem v  paláci Bellevue, od něhož obdržela jmenovací dekret. Kancléřka tak bude šéfovat velké koalici složené z konzervativní unie CDU/CSD a sociální demokracie SPD, stejně jako tomu bylo v letech 2005–2009. Německé parlamentní volby se konaly již 22. září. Ačkoliv v nich strana Angely Merkelové vyhrála s vysokým náskokem 41,5 procenta, na koalici s SPD (25,7 procenta) se domluvila až po 3 měsících vyjednávání. Novým ministrům a ministryním by rovněž dnes měly být předány pověřovací listiny prezidentem. Ti se zítra chopí svých úřadů, avšak výraznější změny v německé politice nastanou až v novém roce po svátcích.

Obě strany se zatím domluvily, že jejich kroky budou vést ke snížení závislosti země na jaderné energetice a ustanovení minimální mzdy. Ta povede k růstu pracovních nákladů, což by se mohlo projevit problémy na pracovním trhu. V mezinárodních vztazích se Německo bude snažit o znovunalezení cesty ke svému západnímu partnerovy USA po kauzách odposlechů mobilního telefonu kancléřky a jiných evropských politiků. Prioritou zůstává i podpora evropské integrace a pečování o znovuoživení evropského hospodářského růstu.

V křesle ministra financí nadále zůstává Wolfgang Schäuble (71), který bude opět pevnou rukou kontrolovat, zdali evropské země snižují své zadlužení a přistupují k úsporným opatřením. Ursula von der Leyen (55) se stala první ženou v čele ministerstva obrany v německé historii. Bude-li se jí dobře dařit v tomto úřadu, tak je pro stranu nadějí, že by mohla v budoucnu nahradit právě Merkelovou ve vedení křesťanských demokratů.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Závod za uhlíkovou neutralitou ovlivní i investice

Zdroj: Pixabay.com Zelené investice hrají v ekonomice stále větší roli. Nejen evropské země upínají síly k ekologii a uhlíkové neutralitě. Vlády přicházejí s ambiciózními plány, které s ní počítají v dohledu několika desítek let. Se změnou prostředí musí počítat i investoři.

Text: Karel Pučelík

02. 06. 2021

Merkelová: Blázen nebo génius?

Merkelová: Je blázen, nebo génius?

Německo snižuje (dočasně) obě sazby daně z přidané hodnoty. Standardní z 19 na 16 procent, sníženou ze sedmi na pět procent. Angela Merkel jde znovu – po kolikáté již? – proti proudu. Krizi řeší (mimo jiné) snížením daní.

Text: Luboš Smrčka

03. 07. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.