Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Analytici: ČNB nejspíš ve čtvrtek nechá sazby beze změny

Investice 17.12.2018 | 10:17 0 Komentářů

Ve čtvrtek 20. prosince na svém jednání bankovní rada České národní banky nejspíš nechá úrokové sazby beze změny. Shodli se na tom ekonomičtí analytici. Podle odborníků ke zvýšení sazeb i přes slabší kurz koruny rada přistoupí až na únorovém zasedání.

Pro prosincové zvýšení sazeb sice hovoří silné domácí faktory a slabší kurz koruny, avšak současný politicko-ekonomický vývoj v eurozóně a rychlý růst domácích sazeb v předchozích měsících jsou silnými argumenty k tomu, aby centrální bankéři vyčkali s dalším zvýšením až do prvního čtvrtletí příštího roku,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Pravděpodobně jediným členem bankovní rady, který zvedne ruku pro zvýšení sazeb, je podle Nováka člen bankovní rady Vojtěch Benda. Po odchodu Mojmíra Hampla totiž zůstal Benda v bankovní radě největším zastáncem rychlé normalizace měnové politiky.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok je spíše toho názoru, že není kam spěchat a se zvýšením sazeb bude lepší počkat na začátek příštího roku. „Koruna je ke konci roku ovlivněna určitými technickými vlivy, zejména odváděním poplatků bank do nového resolučního fondu. Výše poplatků se odvíjí od závazků bank ke konci roku, bankovní sektor proto nechce přes konec roku přijímat korunovou likviditu,“ vysvětlil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.