CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

17. 06. 2021

0 komentářů

Americký Fed poskytl silný impuls pro finanční trhy

 


 

Globální finanční trhy dnes vstřebávaly především včerejší zasedání amerického Fedu. To překvapilo v prvé řadě tím, že členové FOMC výboru nyní očekávají v průměru dvě zvýšení úrokových sazeb v roce 2023, zatímco ještě v březnu předpokládali jejich pokračující stabilitu na současných úrovních až do konce zmíněného roku. Ještě více jestřábím dojmem pak působí skutečnost, že 7 z 18 členů FOMC výboru očekává první zvýšení úrokových sazeb před koncem roku 2022. Naše prognóza předpokládá dvojí zvýšení amerických úrokových sazeb v druhé polovině roku 2023. S postupným přibližováním okamžiku prvního zvýšení sazeb se blíží i chvíle, kdy Fed začne snižovat objem nákupů aktiv. První zmínky o plánu na snižování množství nakupovaných aktiv bychom mohli od představitelů Fedu slýchat již v průběhu léta a jeho oficiální ohlášení čekáme na podzim. K samotným nižším nákupů by pak mělo docházet od počátku roku 2022.

Na jestřábí zprávy z americké centrální banky reagovaly dolarové úrokové sazby poměrně silným nárůstem. To byl samozřejmě významný impuls i pro samotný americký dolar, který vůči euru posílil ze zhruba 1,211 USD/EUR před včerejším jednáním Fedu na dnešních přibližně 1,194 USD/EUR, tedy o necelé 1,5 %. Již v minulosti jsme viděli, že akciový trh je na jakékoliv indikace možného snížení podpory ze strany Fedu citlivý a nepřekvapí tak, že včera ztrácel (index S&P 500 klesl o zhruba půl procenta).

Na regionálním trhu dnes dominovaly výše zmíněné globální události a ve vleku oslabujícího eura tak ztrácela jak česká koruna, tak i maďarský forint a polský zlotý. Koruna se tak dostala mírně nad 25,50 za euro. Zpět k silnější hodnotám by koruně mohlo pomoci blížící se jednání bankovní rady ČNB, které se koná příští středu. Převážná část finančního trhu a také většina analytiků po jestřábích vyjádřeních tuzemských centrálních bankéřů z posledních dnů očekává, že centrální banka ve středu zvýší úrokové sazby. Zajímavé zcela jistě budou také možné indikace toho, jak by se úrokové sazby měly vyvíjet v dalších měsících.

 

MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking

REKLAMA

Komerční banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *