Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Americké banky znovu v módě, ale na jak dlouho?

Investice 23.03.2012 | 15:02 0 Komentářů

V poslední době vídáme, jak akcie amerických bank svou výkonností překonávají trh. Například Bank of America prostě “ničí” trh svým 76procentním posílením během tří měsíců. Zatímco ostatní hráči jako Citigroup posílili jen o 27 procent, JP Morgan o 41 procent, Wells Fargo o 33 procent a Goldman Sachs o 34 procent. Proč je to tak důležité? Protože banky a ostatní sektory aktivní na začátku hospodářského cyklu mívají v počátcích býčího trhu tendenci k nadprůměrným výsledkům (komentář Saxo Bank).

Během standardního cyklu se akciím finančního a spotřebního sektoru nadprůměrně daří v pozdním medvědím a na počátku býčího trhu. To znamená, že trh věří v to, že buď právě klesáme ke dnu nebo jsme už u něj. Slovo “klesat ke dnu” používáme s jistou rezervou, protože na medvědím trhu jsme nebyli už od začátku roku 2009. Trhy přidaly více než 100 procent od chvíle, kdy se v roce 2009 dotkly dna. Pokud se vám ale povede přesně určit bod rotace sektorů, můžete se dočkat abnormálních výnosů. A když se podíváme zpátky, sektoru spotřebního zboží a dalším defenzivním sektorům se nebývale dařilo v první polovině roku 2011, což jen vyzdvihuje vytrvalý charakter sektorové rotace.

saxo-032312-usbanks-01

Na grafu č. 2 vidíme, že akcie cyklických sektorů jako je IT, finance a spotřební zboží posilovaly za poslední tři měsíce ze všech nejvíc. Ale pokud má trh pravdu a míříme do nového akciového cyklu, pak sektory s dopravními službami a technologiemi mohou být příštími vítězi. Ačkoliv už IT oblast dosáhla výborných čísel (jak jsem upozornil ve svém předcházejícím článku: Akcie technologického sektoru – další býčí rally?), myslím si i nadále, že tento sektor je z hlediska fundamentu nepochopený a podhodnocený. Nevypočitatelným sektorem je ale doprava, protože námořní nákladní přeprava byla v letech 2007 a 2008 předimenzovaná. Nakonec to dopadlo tak, že zájem o ni opadl, což zanechalo na tomto sektoru citelné šrámy. Na druhou stranu se extrémně daří vlakové dopravě v Severní Americe. Když k tomu připočteme úspěšné banky, pak tu máme širokou základnu pro rally u cyklických sektorů.

saxo-032312-usbanks-02

Jak se ale máme postavit k finančnímu sektoru? Má trh dost síly na to, aby udržel tuto mini rally v chodu? Pokud se podíváte na graf č. 3, který nám ukazuje výkonnost všech sektorů zahrnutých v indexu S&P 500, u akcií finančního sektoru se v následujícím čtvrtletí očekává nejvyšší růst zisků na akcii (EPS). Pak následují akcie  IT, spotřebního a průmyslového sektoru. Trh se už ale možná na vysoký růst EPS u finančních akcií připravil. A pokud tak udělal, možná bude rozumné soustředit se na další sektor akciového cyklu, jako jsou třeba materiály nebo energetika, kterým se zatím tak dobře nedařilo.

saxo-032312-usbanks-03

Anebo se možná budete ještě snažit stihnout vydělat na bankovní rally. Tak jako tak, nepodceňujte sílu sektorové rotace!

Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank

Tagy akcie banky usa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.