Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Americká vláda předala Kongresu ke schválení soubor stabilizačních opatření

Vláda USA předala Kongresu celý soubor legislativních opatření, která nemají odvolání u žádného soudu. Cílem navrhovaných opatření je stabilizace finančních trhů.

Návrh předpokládá, že vláda bude moci od amerických komerčních institucí vykoupit nekvalitní cenné papíry (navázané na hypotéky)  v hodnotě až 700 miliard dolarů. Současně má být zvýšen limit dluhu USA na 11,315 bil. USD z 10,615 bil. USD. Kongres by měl návrh projednat tento týden.

"Převzetím špatných aktiv od soukromého sektoru stát pouze "legalizuje" předešlé rizikové obchody a povzbuzuje další subjekty k novým – není se přeci čeho bát, stát bere veškerá rizika na sebe. Rizikově se chovající banky jsou rehabilitovány. Naproti tomu koneční dlužníci splácející hypotéky jsou v neměnné situaci: stále musí splácet úvěry, které jsou nad jejich síly, jen jinému věřiteli. Dál budou šetřit namísto utrácení či investování a dál tak nebudou roztáčet kolečka ekonomiky," říká Markéta Šichtářová, ředitelka poradenské společnosti Next Finance a dodává: "Situace spotřebitelů by se zlepšila, kdyby centrální banky snížily své úrokové sazby – ty ovšem z obavy z inflace tento krok odmítají. Až se rozhoupou k činu, bude pozdě."


Zdroj: Atlantik FT, Next Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.