Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Amazon s Brnem končí. Pro sklad hledáme jiné místo, potvrdil

Investice 20.06.2014 | 15:30 0 Komentářů

V Dobrovízi u Prahy se distribuční centrum Amazonu začne stavět v krátké době.

Amazon s Brnem končí. Pro sklad hledáme jiné místo, potvrdil

Brno – Americký internetový obchod Amazon ustoupil od záměru postavit své distribuční centrum v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa.

„Firma hledá jiné vhodné místo ve střední a východní Evropě,“ řekl mluvčí společnosti pro Česko Karel Taschner k jejímu rozhodnutí, na které upozornila Česká televize.

V Dobrovízi u Prahy se distribuční centrum Amazonu začne stavět v krátké době.

„V souvislosti s naším evropským růstem jsme nicméně nadále otevřeni hledání dalších příležitostí v České republice,“ doplnil Taschner.

Nová místa a více aut

Amazon sliboval v Brně investici téměř za tři miliardy korun a 1500 pracovních míst. Obyvatelé přilehlých městských částí však měli strach ze zvýšené dopravy, která je podle nich už nyní za hranicí únosnosti.

Brněnští zastupitelé 20. května schválili aktualizaci územního plánu, čímž stavbu centra umožnili. Amazon ale po předchozích třech nesouhlasech brněnského zastupitelstva s prodejem pozemků pro CTP Invest počátkem dubna oznámil, že s Brnem už nepočítá.

Poté ale zástupci firmy ještě jednali s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a definitivně se měla firma vyjádřit do začátku prázdnin.

Pochybnosti o kauze zůstávají

Developer CTP Invest zatím nemá o rozhodnutí společnosti dostatečné informace. Stejně tak se ještě nevyjádřil ani brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), jehož strana hlasovala jak pro prodej pozemků developerovi, tak pro změnu územního plánu, který umožnil v zóně stavět sklady či zařízení pro chemický průmysl.

„Ukazuje se, že v zastupitelstvu se hlasovalo o Amazonu bez Amazonu a šlo spíše o zájem developera získat městské pozemky, což se mu povedlo,“ řekl šéf brněnských zastupitelů ODS Libor Šťástka, který se svými spolustraníky hlasovali proti prodeji a aktualizaci plánu.

Šťástka stejně jako jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) upozornil na to, že CTP před několika týdny prohlásila, že uvažuje o prodeji české části firmy. A pozemky, které lze v průmyslové zóně využít nejen pro výrobu, ale i pro skladování mohou mít vyšší cenu než před schválením aktualizace územního plánu.

„Celé pochybnosti o kauze to jenom zvyšuje a je otázka, komu město pozemky poskytlo a pro koho schvalovalo změnu územního plánu,“ doplnil Šťástka.

Hašek se snažil za každou cenu udržet Amazon v Brně a nabídl mu pozemky u letiště. Zda se o ně Amazon zajímal a jak na tuto nabídku zareagoval, Hašek nikdy neřekl.

U Prahy to vyšlo

V Dobrovízi u Prahy se developer se samosprávou dohodl. Počet pracovních míst ve zdejším logistickém centru Amazonu má být stejný jako v Brně.

Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu zahájil Amazon v červenci 1995 a nyní zaměstnává po celém světě 97 000 lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.