Pátek 21. června. Svátek má Alois.

Alkohol před Janotou prchá do černých palíren a šmeliny

Investice 12.02.2010 | 15:43 0 Komentářů

Zvýšení daní žene pěstitele do černých palíren a likérky ke zdražování

Sulimov/Kvasice/Vizovice – Janotova mise za ozdravění státního rozpočtu nejspíš vytlačí část trhu s alkoholem do šedé a černé ekonomiky.
Jako součást tak zvaného Janotova balíčku se od letošního Nového roku zvýšila spotřební daň na alkohol i DPH (viz box). Podle znalců z terénu tím vzroste množství alkoholu pocházejícího z černých palíren fungujících jako daňové ráje. Velké likérky zase varují, že obchodní řetězce s alkoholem ve velkém spekulují a že lihoviny se do Česka možná začnou pašovat ze zahraničí.
To by v důsledku vedlo k tomu, že stát na spotřební dani vybere o čtvrtinu méně, než čeká. Přesně po roce by tak došlo na varování bývalého ministra financí Miroslava Kalouska.
„Když se u nás v minulosti výrazně zvýšila spotřební daň z lihu nad úroveň ostatních států, vzrostl tlak na pašování a černé palírny. Výsledkem byl nižší výběr daně,“ řekl Kalousek v době, kdy kvůli výpadku příjmů zdravotních pojišťoven tlačilo na zvýšení spotřební daně za alkohol a cigarety ministerstvo zdravotnictví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.