Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Alfa Romeo má 100 let. Úspěchy ve sportu peníze nenesly

Investice 24.06.2010 | 00:01 0 Komentářů

Hned první Alfa dokázala vyvinout rychlost 115 kilometrů v hodině

Jméno Alfa Romeo zná asi každý, kdo aspoň chvíli uvažoval o tom, že by si udělal řidičský průkaz. Tato auta nebyla nikdy tuctová. Jednotlivé typy se do paměti motoristů vryly buď svojí neobyčejnou krásou nebo výjimečnou rychlostí. V jednom období pak také svojí nekvalitou.
24. června je tomu sto let, co v italském Miláně Alfa Romeo vznikla. Podařilo se vlastně až na druhý pokus, protože již v roce 1906 skupina italských průmyslníků začala vyrábět v licenci francouzské společnosti Darracq automobily. Vydrželo jim to jen rok a zbankrotovali. V roce 1910 myšlenku oprášili a založili firmu Anonima Lombarda Frabbrica Automobili neboli Alfa. V témže roce stvořili první automobil a hned tento model 24 HP udivoval svojí na tehdejší dobu nevídanou rychlostí 115 km/hod.
Brzy však začala první světová válka a prvotní úspěch vyprchal,. S ním i peníze, proto firma přivítala majetného důlního inženýra Romea, která nad firmou převzal kontrolu. Jeho jméno se pak objevilo i v názvu.  
S Alfou jezdil Enzo Ferrari
Prvním vozem, který nesl označení Alfa Romeo, byl typ ES Torpedo 20/30. Zúčastnil se závodu Targa Florio a při své premiéře v roce 1920 skončil druhý. Za volantem neseděl nikdo jiný než pozdější zakladatel ještě známější italské značky Enzo Ferrari.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.