Středa 29. září. Svátek má Michal.

Akciový index NASDAQ překřtil na “NAS-DARK” tříhodinový výpadek

Investice 23.08.2013 | 15:36 0 Komentářů

Akciový technologický index NASDAQ Composite včera zaznamenal nejdelší technický výpadek ve své více než třicetileté historii. Na více než 3 hodiny bylo zastaveno obchodování a znovu se rozjelo pouhou půl hodinu před standardním zavřením trhů (komentář XTB).

Obchodníci tak měli problémy s realizací příkazů na více než 3000 akciích obsažených v indexu včetně velikánů jako Apple, Google nebo Microsoft. I přes výpadek vykázal index solidní růst o 1,08 % na 3638 bodů.

Graf: Obchodní seance 22. 8. 2013 na akciovém indexu NASDAQ. Červenými čárami je zvýrazněn výpadek v obchodování

xtb-nasdark

Včerejší závěr obchodování byl poklidný a výpadek tak nezpůsobil paniku investorů. V průběhu zveřejnění důležitých dat by se mohlo jednat o závažnější problém. Množství technických výpadků a chyb v obchodování na burzách v posledních letech narůstá. Jedním z důvodů mohou být složité obchodní systémy a technologická řešení na straně burz i obchodníků, kde se jediná chyba šíří systémem jako lavina.

O nejdelší výpadek indexu v historii se však nejednalo. V důsledku teroristických útoků v září 2001 nebo řáděním bouře Sandy v minulém roce bylo zastaveno obchodování na více dní. NASDAQ je druhou největší akciovou burzou na světě podle tržní kapitalizace společností po New York Stock Exchange. Akcie burzy NASDAQ den zakončily včerejší den slabší o téměř 3,5 %.

Jiří Tyleček, analytik XTB

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.