Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Akciové trhy: růst ve znamení nervozity

Na akciových trzích stále vládne nervozita doprovázená velkou mírou volatility. I přesto si dnes nakonec akcie jak v západní, tak i střední Evropě připsaly kladné zhodnocení.

Západoevropské trhy dnes pokračovaly v pátečním růstu. Předzvěstí růstu byly už výsledky burz v Asii, evropské trhy pak na dobré výsledky z východu hned od rána navázaly a růst jim vydržel až do konce (FTSE +3,88 %, DAX +1,15 %, CAC +3,15 %). Dnešním favoritem byly akcie banky ING, které v pátek ztratily čtvrtinu své hodnoty, dnes ale naopak přidaly bezmála 30 % díky poskytnutí státní pomoci o objemu 10 miliard eur.

Středoevropské burzy po pátečních výprodejích dnes s výjimkou Maďarska napodobily vývoj v západní Evropě. Negativní vývoj maďarské ekonomiky a akcie MOL a OTP pak byly základem neúspěchu budapešťské burzy (ATX +2,79 %, WIG +0,16 %, BUX -1,91 %).

Index pražské burzy PX posiloval v souladu s okolními, a také západními trhy.  Po pátečním propadu o více než 10 %, když se index dostal na čtyřletá minima, dnes v průběhu dne přidával už bezmála 5 %, nakonec si připsal k dobru pouze 2,54 %.

Za to, že celkový výsledek nebyl lepší, především dva tituly, které pokračují v mizerných výkonech z předešlého týdne, i když dnešní den začínaly v plusu. Pojišťovna VIG ztratila 6,5 % (minulý týden -17,69 %), NWR díky pokračující krizi ve svém segmentu a pravděpodobně negativnímu přijetí zprávy o koupi 25% podílu v ukrajinském těžaři železné rudy Ferrexpo kleslo o 6,24 % (minulý týden -26 %). Mírně v mínusu skončila také Telefónica O2 (-0,74 %).

Na druhé straně, největšími tahouny dnes byly akcie Erste Bank (+7,3 %), které udržely hranici 500 korun a ČEZ (+4,16 %), který uzavřel na ceně 777 korun za akcii. Dařilo se také developerovi Orco (+4,34 %), který pokračuje v růstech z předešlého týdne (+40,03 %).

Dařilo se také Unipetrolu (+4,33 %), který dnes otevře výsledkovou sezonu zveřejněním odhadů vybraných ukazatelů za 3.čtvtletí.

Dobře dnes začaly také americké trhy, když zveřejněné předstihové ukazatele za září byly nad očekávání. Akcie posilují o dvě procenta, trochu méně se pak daří technologiím (DJIA +2 %, S&P +2,32 %, Nasdaq +1,15 %).

Zdroj: BCPP, BLoomberg, Patria. Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.