Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Akciové trhy dnes korigují ztráty z nejhoršího týdne v historii

Evropské akciové burzy, včetně té české, dnes od rána posilovaly a zakončily den výrazně v plusu. Klid investorů však bude stát centrální banky hodně peněz.

Po pátkových zoufalých výprodejích skrz celou Evropu jsme dnes byli svědky úplně opačného jevu. Optimismus naznačoval už konec obchodování v USA, když trhy reagovaly na dobré zprávy o poskytnutí další likvidity bankám. V dobré náladě pak dnes ráno před otevřením v Evropě pokračovaly trhy v Asii, kde index Hang Seng posílil o 10,24 %, čínský Shanghai SE Composite posílil o 3,65 % a korejský KOSPI přidal 3,8 %. V Austrálii pak index S&P/ASX 200 vzrostl o 5,55 %.

Všechny evropské trhy dnes otevřely výrazně v plusu, a nakonec se, až na výjimky, jakými je Rusko, které neabsolvovalo páteční výprodeje, zisky také podařilo udržet. Investoři reagovali kladně zejména na snahy evropských politiků o zažehnání krize a v průběhu dne pak také na zprávu o zajištění neomezené likvidity centrálními bankami EU, USA, Velké Británie a Švýcarska. Se samostatnými plány pomoci pak přišly například vlády Francie a Německa, které do systému nalijí 360, resp. až 500 miliard eur. Příznivě se to odrazilo také na samotných měnách, kdy jak euro, tak libra vůči dolaru dnes posílily.

Po historicky nejhorších týdenních výprodejích si tak dnes mohly indexy jak v západní, tak i ve střední Evropě, konečně připsat zajímavé, a v mnoha případech skutečně vysoké, zhodnocení. Na umazání ztrát z minulého týden to však určitě stačit nebude a ještě se ukáže, jakého dlouhého trvání bude mít současný optimismus. (FTSE +7,48 %, DAX +10,44 %, CAC +9,18 %, ATX +12,31 %, WIG +1,65 %, BUX +5,56 %).

Výborně si vedla také pražská burza, která nakonec rovněž umazala více než polovinu pátečních propadů a připsala si jeden z nejvyšších zisků v Evropě (+10,47 %). Dařilo se developerům, zejména společnosti Orco, které přidalo přes 30 procent (+30,32 %) a před koncem obchodního dne muselo být obchodování s jejími akciemi pozastaveno kvůli silnému růstu. ECM si pak připsalo 20,78 %.

Přes dvacet procent si připsaly také akcie CETV (25,12 %), o deset procent hůř pak skončily akcie NWR (+15,79 %), které v minulých týdne rovněž výrazně ztrácely.

Mezi nejúspěšnějšími tituly byly také akcie Erste Bank (+15,06 %), už méně se pak dařilo Komerční bance (+4,12 %), která doplatila na zprávy o možných ztrátách její matky, Société Générale. Pojišťovací společnost VIG pak byla jediným titulem, který dnes skončil v mínusu (-1,79 %). Nejaktivněji obchodovali investoři klasicky u ČEZu, který rovněž překonal desetiprocentní hranici (+11,08 %).

Dobře dnes začaly také americké akcie, a po jednom z nejhorších týdnů vůbec (index DJIA ztratil za týden více než 2 400 bodů) posilují o více než 5 % (DJIA +5,47 %, S&P +5,42 %, Nasdaq +5,56 %).

Zdroj: Patria, ČTK, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.