Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Akcionáři se mohou letos těšit na rekordní dividendy

Investice 23.08.2017 | 14:35 0 Komentářů

Společnosti a finanční instituce vyplatily svým akcionářům ve druhém čtvrtletí letošního roku 447,5 miliardy dolarů. Jde o nejvyšší dividendy v historii a oproti loňskému roku o pětiprocentní růst. Vyplývá to z analýzy britské investiční společnosti Janus Handerson.

„Dobrý vývoj světové ekonomiky se příznivě odráží na ziscích firem, což v mnoha zemích napomohlo k růstu objemu dividend do rekordních výšin,“ uvádí Alex Crooke, hlavní portfolio manažer Janus Henderson. Celkem by se mělo letos mezi akcionáře dostat 1,2 bilionu dolarů, což o meziročně o čtyři procenta více.

Vyšší dividendy vyplácejí i banky a další finanční instituce. Ve druhém čtvrtletí došlo k meziročnímu nárůstu o 9,3 miliardy dolarů. „Banky mají opět dostatek kapitálu, což se zamlouvá regulátorům. Nadbytečnou hotovost tak mohou buď investovat do svého růstu, nebo ji vrátit akcionářům,“ říká Crooke.

Vyšších dividend se dočkají i akcionáři firem obchodovaných na pražské burze. Výnosy firem na domácím parketu patří k nejatraktivnějším v Evropě. „Pražská burza historicky poskytuje investorům relativně vysoký průměrný dividendový výnos. Akcie v indexu PX za posledních dvanáct měsíců vydělaly 5,3 procenta,“ říká analytik Komerční banky Richard Miřátský. Pro srovnání index Stoxx 600 vydělal 3,4 procenta, německý DAX 2,8 procenta a londýnský FTSE 4,2 procenta.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.