CZK/€ 24.530 +0,06%

CZK/$ 23.969 -0,29%

CZK/£ 29.023 -0,36%

CZK/CHF 25.128 +0,08%

01. 08. 2022

0 komentářů

Akcie oslavují technickou stagflaci, výnosové křivky invertují

 

Zatímco akciové trhy podpořeny kvartálními zisky zakončily červenec ve velmi dobrém rozmaru, tak ladění zpráv z makroekonomické oblasti zůstává poměrně ponuré. 

Amerika se ocitla v technické recesi, Německo stagnuje a rovněž zprávy z Číny jsou mizerné. Zároveň s tím však inflační data nejsou rovněž povzbudivá. Fedem preferovaný index jádrové inflace (PCE) vzrostl v červnu meziměsíčně o 0,6 %, což implikuje meziroční změnu 4,8 %. Pokud se přitom podíváme do zemí, které zveřejnily inflaci již za měsíc červenec, tak se situace zjevně nezlepšuje. Předběžné údaje za minulý měsíc z eurozóny či např. Polska sice ukázala, že díky nižším cenám benzínu sice celková meziroční inflace stagnovala, ale jádrová složka (inflace očištěná o ceny potravin a energie) opět zrychlila.

Přestože se celkový stagflační dojem z hlavních ekonomik na euro-atlantické ose nikterak nezměnil, tak výnosové křivky dramaticky zploštěly či v některých případech dokonce prohloubily svoji inverzi. Hlavní trhy dluhopisů tímto pohybem vysílají několik vzájemně provázaných signálů dohromady. Za prvé, obavy z neukotvených dlouhodobých inflačních očekávání jsou menší. Za druhé, počítejme se skutečnou (nikoliv jen technickou) recesí a ní navázaným nárůstem nezaměstnanosti. A za třetí, hlavní centrální banky v čele s Fedem sice možná ve zbytku roku doručí další utažení měnové politiky, avšak to již bude labutí píseň tohoto jestřábího tažení. Trh si přitom myslí, že již ve druhé polovině příštího roku dojde k obratu a oficiální úrokové sazby se začnou naopak snižovat.

Události tohoto týdne mohou přinést velmi zásadní konfrontaci tohoto názoru. Jednak se dostanou do hry důležitá americká konjunkturální data (index ISM, červencové údaje z trhu práce) a jednak budou ve hře centrální bankéři, když bude zvyšovat sazby Bank of England a vystoupí někteří vlivní jestřábi z Fedu (Bullard, Mesterová). Klidně se přitom může stát, že data nebudou nic moc, ale centrální bankéři si s ohledem na vysokou inflaci udrží svůj jestřábí kurz. V takovém případě sázka na inverzní výnosovou křivku bude ještě zajímavější.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.